Wydarzenia 3 paź 2017 | Redaktor
Unijne dofinansowanie na nowe mosty i torowiska

wizualizacja Urząd Miasta Bydgoszczy

We wtorek (3 października) podpisano umowy na unijne dofinansowanie dwóch dużych projektów komunikacyjnych. Zakładają one dobudowanie nowych mostów w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego (tramwajowego i drogowego) oraz modernizację torowiska na ul. Toruńskiej. Wartość obu zadań, które są częścią pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) szacowana jest na 124 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 75 mln zł.

Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym nowych mostów. Zakłada on powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów. Jedna przeznaczona będzie dla tramwajów, a na kolejnej wytyczona zostanie druga jezdnia w stronę ul. Fordońskiej. Takie rozwiązanie sprawi, że skorzystają zarówno pasażerowie komunikacji miejskiej, jak i kierowcy. Torowisko znajdzie się między jezdniami. Pozwoli to znacznie lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności).

Powstanie też alternatywna trasa tramwajowa na osi wschód-zachód. Częścią projektu jest też nowy most drogowy po stronie wschodniej. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu. Obok powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Wraz z inwestycją przebudowane będą też skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Na ul. Kazimierza Wielkiego zostaną wytyczone dwa pasy ruchu do skrętu w Fordońską.

Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja planowana jest do realizacji na lata 2018-20. Koszt całej inwestycji oszacowano na 80 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową dofinansowanie wyniesie 49 mln zł. Wybór lokalizacji nowych mostów był poprzedzony konsultacjami społecznymi.

Równie ważnym zadaniem jest modernizacja infrastruktury torowej na ul. Toruńskiej na odcinku od ronda Toruńskiego do Spokojnej i od zajezdni tramwajowej do Spadzistej. Gotowa już koncepcja zakłada między innymi modernizację wszystkich przystanków, przebudowę pętli „Stomil” oraz wprowadzenie systemu ITS, nadającego priorytet pojazdom szynowym.

Koszt inwestycji, szacowany jest na 44 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 26,8 mln zł. Zadanie będzie koordynowane z innymi inwestycjami tramwajowymi, a jego realizację wstępnie zaplanowano na lata 2019-20.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor