Wydarzenia 8 maj 2019 | Redaktor
Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy z nowym dyrektorem

fot. sw

Adam Szumlas obejmie stanowisko dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. O tym, że Bydgoszcz jest kluczowa dla polskich wód, przy okazji powołania nowego dyrektora mówił wiceminister Grzegorz Witkowski,

Od przyszłego poniedziałku (13 maja) funkcję dyrektora urzędu oficjalnie będzie pełnił Adam Szumlas. - To fachowiec, ma doświadczenie samorządowe, w inwestycjach komunalych, zna doskonale sprawy urzędowe oraz środowisko żeglugowe - mówił wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej  Grzegorz Witkowski- Na tym etapie oczekujemy od niego uporządkowania i zorganizowania urzędu pod nowe wyzwania i kompetencje, które przyniosła zarówno reforma żeglugi śródlądowej, jak i współpraca z RZGW w Bydgoszczy - dodał.

Razem z nim w środowej (8 maja) konferencji na moście Staromiejskim udział wzięli minister Łukasz Schreiber, poseł na Sejm RP Tomasz Latos, europoseł Kosma Złotowski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.  Zgodnie stwierdzili, że Bydgoszcz stała się kluczową siedzibą dla wód w całej Polsce.  - Urząd w Bydgoszczy nadzoruje dwa i pół tys. km dróg wodnych, osiem województw, rocznie będzie musiał przeprowadzać dwa tysiące inspekcji - mówł wiceminister Witkowski. - Po rozmowach z kapitanami w całym kraju przekonaliśmy się, że nie ma innego miejca dla zlewni Wisły, Noteci, Brdy, a co więcej Bugu, ponieważ UŻŚ w Bydgoszczy w swoim władztwie będzie obejmował również Bug i Giżycko - tłumaczył. 

Dodał też, że Bydgoszcz - a także inne miasta regionu - z racji położenia zaledwie 180 km od morza  i dobrego skomunikowania, powinna być „naturalnym zapleczem logistycznym dla trójmiejskich portów, które są mocno zakorkowane”. - Magistrala kolejowa, autostrada A1, droga ekspresowa A5 dedykują Bydgoszczy taką, a nie inną rolę - dodał minister Witkowski.

Podczas konferencji wspomniano także o realizacji programu rewitalizacji dróg wodnych w Polsce, a zwłaszcza w Polsce północnej, który ma przyczynić się m.in do przywrócenia żeglowności Kanałowi Bydgoskiemu, wybudowania portu multimodalnego w Emilianowie, również dzięki środkom pozyskanom z Unii Europejskiej. - Bydgoszcz ma zostać wpisana w europejską sieć transportu Ten-T, żeby była stałym punktem, a nie rezerwowym- zapowiedział europoseł Kosma Złotowski. 

sw

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor