W Bydgoszczy uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
We wtorek (3 maja) w Bydgoszczy odbywały się wojewódzkie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zainaugurowała Msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. biskup Krzysztofa Włodarczyka. W obchodach uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz parafianie.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W homilii biskup Krzysztof Włodarczyk postawił pytanie o znaczenie Konstytucji majowej dzisiaj. – Otóż przypomina nam ona o tym, że jej twórcy – choć sami nieraz zarażeni duchem wolterianizmu i sceptycyzmu, który wiał w ówczesnej Europie – umieli się wznieść ponad siebie. Nie bali się rozpocząć Preambuły Konstytucji słowami: „W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego”. Odwołując się do Boga, zwrócili uwagę na to, że religia jest integralną częścią ludzkiego bytowania. Na to, że człowiek nie może nie stawiać sobie zasadniczych pytań o siebie samego, o sens życia, o Boga – mówił ordynariusz.
Po uroczystej Mszy św. w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja, uczestnicy przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była doskonałą okazją do tego, aby uhonorować najbardziej znamienitych obywateli.
Odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Rzeczypospolitej Polskiej nadane przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę wręczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich odznaczona została:
- Balbina Targ
Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w popularyzowaniu strzelectwa sportowego odznaczony został:
- Krzysztof Rosiński
Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski odznaczeni zostali:
- Maciej Basiński
- Karol Górski
- Michał Rybicki
Odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” odznaczony został:
- Nadbrygadier Jacek Kaczmarek
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał list specjalnie przygotowany na tę okazję.
– Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 231 lat temu, gdy „dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności ocalenia Ojczyzny i jej granic” ogłoszono Ustawę Rządową 1791 roku. Świętując uroczyście rocznicę patriotycznego dzieła Konstytucji 3 maja, wspominamy z dumą nie tyle ów historyczny dokument, co przede wszystkim legły u podstaw tamtej Konstytucji niezwykłej zryw i dramatyczny wysiłek ówczesnych środowisk obywatelskich. Wysiłek na rzecz dobra wspólnego, na rzecz lepszego państwa – powiedział wojewoda. I dodał: – Polska jest w każdym miejscu naszego kraju – tutaj, w Bydgoszczy, w miastach, miasteczkach i wsiach, jest w każdym z nas. Żeby ją umacniać i rozwijać potrzebujemy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o naszą mała i wielką Ojczyznę. Niech to przekonanie będzie z nami nie tylko w Święto Narodowe Trzeciego Maja, niech będzie z nami każdego dnia. Niech żyje Polska!
Głos zabrał również minister Łukasz Schreiber, który zwrócił uwagę na trzy ważne jego zdaniem kwestie.
– Pierwsza sprawa, to sam fakt, że w ogóle udało się do tego aktu doprowadzić i uchwalić konstytucję. Drugim powodem jest sam akt, o czym mówił ksiądz Biskup na dzisiejszej Mszy świętej. To niezwykły dokument łączący tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony mamy odwołania do Boga, a z drugiej strony zapisano w niej pełnię praw do wolności religijnej, co nie było normą w XVIII wieku. Trzecią kwestią jest to, że konstytucja ta zrywała z dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Już nie tylko szlachta była odpowiedzialna za los państwa, włączono w to również mieszczaństwo.
Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski zauważył, że mimo tego, iż Konstytucja nie uratowała naszego kraju przed rozbiorami, to stała się jednym z naszych najważniejszych symboli narodowych.
W imieniu miasta Bydgoszczy, głos zabrał wiceprezydent Michał Sztybel, który wskazywał na wartość i wielkość Konstytucji z 1791 roku, aby była nie tylko godnie upamiętniana, ale przede wszystkim każdego dnia jak najlepiej wykorzystywana dla rozwoju, tolerancji i pokoju.
W dalszej części obchodów zebrani mogli zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod dowództwem majora Dominika Sierzputowskiego prowadzonej przez tamburmajora chorążego Radosława Krzemińskiego oraz zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Uroczystości rocznicowe na Starym Rynku zwieńczył zatańczony wspólnie z mieszkańcami Polonez, którego poprowadził zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Na podstawie komunikatu: Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, diecezja.bydgoska.pl
Zdjęcia Anna Kopeć