W Bydgoszczy zawyły syreny. Uczczono 78. rocznicę powstania warszawskiego [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Bydgoscy Patrioci przygotowali inscenizację ukazującą życie w okupowanej Warszawie. Bydgoszczanie mogli poczuć atmosferę warszawskiej ulicy 1944 roku.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Patriotyczne obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odbyły się w niedzielę (1 sierpnia) na placu Wolności przed kościołem pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy.
Środowiska patriotyczne zorganizowały wyjątkowe obchody rocznicy, by pokłonić się uczestnikom powstania warszawskiego. Rekonstruktorzy, ubrani w mundury niemieckich żołnierzy okupujących Warszawę, patrolowali ulice. Z głośników płynęły zakazane piosenki i pieśni patriotyczne.
fot. Anna Kopeć
Podczas uroczystości odmówiono modlitwę i odśpiewano hymn państwowy.
Kilka słów wygłosił ks. Ryszard Szymkowiak, proboszcz kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
fot. Anna Kopeć
Dziękuję, że jesteście tutaj, gdzie są wszyscy Polacy, którzy czują miłość do Ojczyzny. Gdzie są wszyscy Ci, dla których najważniejszy jest Bóg, Honor i Ojczyzna. To hasła, które nas jednoczą, i w imię tych haseł 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się największa, a jednocześnie najbardziej tragiczna historia kończącej się II wojny światowej. Miasto, które chciało być wolne i niepodległe, i kraj który chciał być wolny i niepodległy chwyciły za broń, żeby walczyć o wolność. Z przeważającymi siłami wroga, przy bierności tzw. aliantów rozpoczęła się krwawa walka, ale ona pozwoliła nam ocalić to co najważniejsze. Naszą niepodległość.
W 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów.
fot. Anna Kopeć
Jednocześnie na placu przed pomnikiem Powstania Warszawskiego u zbiegu ulic Czerkaskiej i Gdańskiej hołd poległym powstańcom złożyli m. in. władze miasta, kombatanci, harcerze, służby mundurowe i mieszkańcy.
fot. UMB
78 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, wybuchło Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W godzinę „W” w całym kraju rozbrzmiały syreny. Polska oddała hołd bohaterom powstańczego zrywu.
Szacuje się, że w czasie dwóch miesięcy walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty poniosło też wojsko polskie: 16 tys. żołnierzy zostało zabitych lub zaginęło, 20 tys. odniosło rany, a 15 tys. żołnierzy trafiło do niewoli. W wyniku działań zbrojnych i represji popowstańczych Warszawa legła w gruzach. Zniszczeniu uległo ponad 75 proc. powierzchni miasta.