Wydarzenia 5 wrz 12:26 | Redaktor
W młynach wrzesień bogaty w wydarzenia [ZAPOWIEDZI]

fot. Anna Kopeć (archiwum)

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera informuje o trwających i nadchodzących wydarzeniach w młynach. Przed nami różnorodne wydarzenia kulturalne, które z pewnością przyciągną uwagę odbiorców.

od 29 sierpnia do 30 września – Mikrogranty - otwarty nabór

Młyny Rothera to dobre miejsce na... realizację pomysłów! Ruszamy z pilotażowym programem Mikrograntów skierowanym do grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych. Zgłoś się ze swoimi pomysłami, a my przekażemy środki na ich realizację! Chcemy pobudzać kreatywność, nieszablonowe myślenie, wspierać rozwijanie poczucia sprawczości i różnorodnych umiejętności z zakresu pracy w zespole, zarządzania projektami oraz zdobywania kompetencji liderskich. Aktywizowanie i sieciowanie lokalnej społeczności – to nasze cele. Będziemy realizować wydarzenia o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, ekologicznym oraz społecznym. UWAGA! Już 16 września okazja do spotkania i wymiany pomysłów oraz doświadczeń na Speed Dating w ramach Mikrograntów.

Informacje organizacyjne: Speed Dating w ramach Mikrograntów, 16 września, godz. 17.30 - 19.30 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla grup nieformalnych z Bydgoszczy i dla organizacji pozarządowych

Szczegóły: Mikrogranty: https://mlynyrothera.pl/mikrogranty-3/

Speed Dating w ramach Mikrograntów: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/speed-dating-w-ramach-mikrograntow/

od 30 sierpnia do 15 września – PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW - Muzyka w Zamku Niebios - Barokowe Kantaty na uroczystość św. Michała Archanioła

Wnętrze Młynów Rothera budzi na myśl różnorodne skojarzenia – poindustrialna przestrzeń, loftowy wystrój, przytulne miejsce, a nawet… zamkowa kaplica!

Już 29 września w Młynach odbędzie się koncert muzyki barokowej pt. “Muzyka w Zamku Niebos”. Inspiracją dla tego wydarzenia jest historyczna kaplica zamku w Weimarze, dla której Jan Sebastian Bach komponował swoje najbardziej uroczyste kantaty. Muzyka grana z kilku poziomów balkonów sprawiała, że wierni czuli, jak gdyby spływała na nich z nieba. Stąd właśnie jej określenie Himmelsburg – Zamek Niebios. Podobnie jak w barokowej kaplicy, gdzie muzyka zdawała się spływać na wiernych z empor, tak i w holu głównym Młynów Rothera, otoczonym balkonami i zwieńczonym szklanym dachem, poczujemy dźwięki niosące się niczym prosto z nieba. Podczas koncertu usłyszymy cztery kantaty napisane na uroczystość św. Michała Archanioła przez niemieckich mistrzów baroku: Heinricha Schütza, Johanna Christopha Bacha, Johanna Sebastiana Bacha, a także kompozycję twórcy mniej znanego, ale równie znakomitego – wrocławianina Tobiasa Zeutschnera. Kantata ta zostanie wykonana po raz pierwszy od 363 lat.

UWAGA! Data koncertu 29 września w Holu Młynów Rothera.

Informacje organizacyjne: Koncert: 29 września, godz. 19.00 - 20.30 | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/muzyka-w-zamku-niebios-barokowe-kantaty-na-uroczystosc-sw-michala-archaniola/

5 września – Przestrzeń wspólnej zabawy + warsztaty z rysowania z Dawidem Kilonem

Młyny Rothera to dobre miejsce na integracje. We współpracy ze stowarzyszeniem MY TEŻ zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarte spotkania, podczas których stworzymy przestrzeń do spotkań w zróżnicowanym i wielopokoleniowym środowisku. W Przestrzeni wspólnej zabawy (godz. 14.00 - 18.00), 5 września odbędą się zajęcia dla rodzin z rysowania z Dawidem Kilonem (w godz. 16.00 - 18.00). Na warsztaty obowiązują zapisy.

Informacje organizacyjne: godz. 16.00 – 18.00 | Spichrz Mączny, II piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/przestrzen-wspolnej-zabawy-warsztaty-z-dawidem-kilonem/

7 września – Spotkanie z Teresą Miotke-Sowińską na wystawie „Przez dotyk”

Zapraszamy do odkrywania wystawy „Przez dotyk” w towarzystwie samej twórczyni! To niezwykła okazja, by wsłuchać się w opowieść o wystawie, przyjrzeć się z bliska ceramice,  porozmawiać o historii powstawania zarówno elementów widocznych na wystawie, jak również samej ekspozycji. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu ceramicznych wytworów, które wyszły prosto spod ręki Teresy Miotke-Sowińskiej. Wystawa ceramiki duetu Teresy Miotke-Sowińskiej i Jana Miotke “Przez dotyk” będzie dostępna w Młynach do 21 września.

Informacje organizacyjne: godz. 15.00 – 17.00 | Młyn, III piętro | dla wszystkich

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spotkanie-z-teresa-miotke-sowinska-na-wystawie-przez-dotyk-7/

11 września – Radar technologii #3: (Nie)bezpieczeństwo cyfrowego świata - o hasłach, płatnościach, hakerach i ludzkich błędach

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Radar Technologii” omówimy szeroko temat bezpieczeństwa. Zastanowimy się, jak bardzo jesteśmy bezpieczni korzystając z technologii i jak powinniśmy z nią postępować, by uniknąć problemów. Porozmawiamy o płatnościach kartą, blikiem, a nawet spojrzeniem lub (w przyszłości?) myślą. Dowiemy się, czy profil zaufany jest godny zaufania i do czego obywatelom może posłużyć mObywatel. Omówimy zastosowania podłączonych do sieci inteligentnych domów, miast i urządzeń tzw. Internetu Rzeczy. Podyskutujemy o tym, jak działają hakerzy, do czego są zdolni i kto – jeśli nie oni – stoi za niedawnymi awariami lotnisk na całym świecie. Podkreślimy, jak istotna jest jakość – nie tylko podczas tworzenia technologii, ale także podczas jej użytkowania. Gośćmi wrześniowego spotkania będą Błażej Pawlak i Sebastian Małyska. Spotkanie poprowadzi Artur Zygadło.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 - 20.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich zainteresowanych

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/radar-technologii-3-niebezpieczenstwo-cyfrowego-swiata-o-haslach-platnosciach-hakerach-i-ludzkich-bledach/

12 września - Na styku kultury i nauki #3: Z „akademickiego” na „TikTokowy”. Jak opowiadać naukę, by zaciekawić każdego?

Z „akademickiego” na „TikTokowy”. Jak opowiadać naukę, by zaciekawić każdego? Zapraszamy na spotkanie z dr. inż. Adamem Mirkiem!

Konto na TikToku dr. inż. Adama Mirka śledzi 1,2 miliona odbiorców, a na Instagramie – 236 tysięcy osób. Jego książki dla młodych czytelników „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” oraz „Glutologia” nie schodzą z list bestsellerów. Co stoi za tym sukcesem? Jak to się stało, że rolki Adama Mirka rozbijają zasięgowy bank? Jak opowiadać o nauce w ciekawy, angażujący, a przy tym rzetelny sposób? W jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe do dobrych celów – i czy jest to łatwe w obliczu rosnącej w siłę dezinformacji i pauperyzacji treści? O tym w ramach trzeciej odsłony cyklu „Na styku kultury i nauki”

z Adamem Mirkiem porozmawia Zuzanna Kowalczyk.

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 - 19.30 | Nowe Miejsce, I piętro | dla wszystkich zainteresowanych

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/na-styku-kultury-i-nauki-3-z-akademickiego-na-tiktokowy-jak-opowiadac-nauke-by-zaciekawic-kazdego/

12 września - Historia wielu pomyłek. Spotkanie autorskie z Dorotą Kotas

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Historia wielu pomyłek, czyli o budowaniu kultury przyjaznej osobom neuroróżnorodnym”. Tym razem spotkamy się z Dorotą Kotas, pisarką, autorką powieści „Czerwony młoteczek” (2023), „Cukry” (2021), „Pustostany” (2019). Surrealistyczność, humor i poczucie wyobcowania przenikające jej teksty, wprowadzają czytelnika w świat z perspektywy osoby w spektrum autyzmu. W nocie wydawniczej “Cukrów” czytamy: “To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora. Jest też o tym, czy zaćmienie słońca może trwać przez całe życie i gdzie znikają wszystkie papużki faliste. Jak wyglądał Jezus zanim został gwiazdą, czy lepiej jest mieszkać w igloo niż w rodzinnym domu, i co zostaje po nocnym pożarze. Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: „zespół Aspergera”. Ale co to właściwie oznacza?”

Informacje organizacyjne: godz. 18.00 - 19.30 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich zainteresowanych

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/historia-wielu-pomylek-spotkanie-autorskie-z-dorota-kotas/

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor