Wydarzenia 31 lip 2022 | mk
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny

Inscenizacja historyczna w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowane przez Bydgoskich Patriotów , rok 2019/fot. bw (archiwum)

W poniedziałek (1 sierpnia) przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W ramach bydgoskich obchodów odprawiona zostanie Msza św. w kościele garnizonowym, odbędą się także uroczystości na placu Wolności oraz pod pomnikiem upamiętniającym Powstanie. W całym kraju zostaną też uruchomione syreny alarmowe.

Obchody wojewódzkie, współorganizowane przez samorząd województwa, odbędą się w Toruniu. Na godz. 10.00 zaplanowano inscenizację historyczną u zbiegu ulic Szerokiej i Strumykowej, a oficjalną uroczystość patriotyczną z udziałem reprezentującego marszałka Piotra Całbeckiego sekretarza województwa Marka Smoczyka na godz. 17.00 na placu Rapackiego. 

W Bydgoszczy o godz. 15.30 w kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Pokoju (ul. Bernardyńska 2) odprawiona zostanie Msza święta. Oficjalna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych odbędzie się o godz. 17.00 przed pomnikiem Powstania Warszawskiego (zbieg ul. Gdańskiej i Czerkaskiej). Wcześniej, o godz. 14.00 na placu Wolności rocznicę upamiętnią Bydgoscy Patrioci

W godzinę „W”, tj. o 17.00, w całym kraju, także w naszym województwie, w celu uczczenia wybuchu Powstania na minutę uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Powstanie warszawskie wymierzone w wojska niemieckie okupujące stolicę zostało zorganizowane przez Armię Krajową. Wybuchło 1 sierpnia, a zakończyło się 3 października 1944 roku.

Dowódcy AK planowali wyzwolić miasto jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, co miało wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie, a w rezultacie umożliwić zachowanie powojennej suwerenności Polski.

W wyniku walk zginęło lub zaginęło 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. dostało się do niewoli. Na skutek nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych i masakr dokonywanych przez oddziały niemieckie śmierć poniosło od 150 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Walki i systematyczne wyburzania realizowane przez Niemców doprowadziły do zniszczenia większości zabudowań lewobrzeżnej Warszawy.

mk Autor