Wydarzenia 27 gru 2019 | Redaktor
Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - uroczystości [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Dziś, 27 grudnia odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Najpierw została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Pokoju, po czym uczestnicy uroczystości udali się pod Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Tam złożono kwiaty i oddano cześć poległym powstańcom i wszystkim walczącym o niepodległość ojczyzny.

Organizatorami wydarzenia był Kujawsko - Pomorski Oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w Bydgoszczy i Prezydent Miasta. W uroczystości wzięli udział bydgoszczanie, w tym stowarzyszenia i organizacje kombatanckie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, była też reprezentacja Wojska Polskiego, delegacje wyższych uczelni i szkół, honorowi konsule, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich służb, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych.

„Nasi jadą!” - cytatami z prasy polskiej z czasu wyzwolenia rozpoczął swoją opowieść o powstańczych wydarzeniach na naszych ziemiach dr. Sławomir Łaniecki (UKW), prezes zarządu Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w Bydgoszczy.

Fragmenty oryginalnych artykułów prasowych lokalnych gazet ze stycznia 1920 r. były preludium do przybliżenia wszystkim nie tylko faktów historycznych o wydarzeniach dni powstańczych, ale też o klimacie tamtych dni, o radości Polaków widocznej na ulicach miasta Bydgoszczy, którzy pozdrawiali powstańców nawet z dachów kamienic.

- 17 stycznia 1920 r. Wojsko Polskie wkroczyło do Torunia. 20 stycznia oddziały Armii Wielkopolskiej przemaszerowały ulicami Bydgoszczy - mówił dr Sławomir Łaniecki - dając świadectwo temu, że nasze miasto od tej chwili jest integralną częścią Rzeczypospolitej.

Dalej wymieniane były: Naklo, Mrocza, Koronowo, Sępólno Krajeńskie itd.

- Aż 10 lutego na plaży w Pucku doszło do zaślubin z morzem. Tym podniosłym aktem zakończono jeden z najważniejszych etapów odbudowy państwa polskiego. […] Powstanie Wielkopolskie miało ogromny wpływ dla tej odbudowy. Wagę tego trzeba doceniać.

Dr Sławomir Łaniecki mocno podkreślił, że właśnie to powstanie miało mocno przyczynić się do ustanowienia przebiegu zachodniej granicy Polski, ponadto stało się okazją do zorganizowania się Polaków w stutysięczną armię wielkopolską, która wspomagała nie tylko Powstanie Śląskie, ale brała udział w walce o Lwów, a także uczestniczyła w bitwach na froncie polsko – bolszewickim, gdzie odegrała niezwykle ważną rolę.

Przy grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego dr Sławomir Łaniecki przypomniał, że w powstaniu zginęło około 2300 walczących, a około 6 tys. zostało rannych. Pomnik jest symbolicznym miejscem czci dla tych, którzy zginęli bezimiennie, oddając w tamtym czasie swe życie za wolnośc ojczyzny, a takich żołnierzy było na naszych ziemiach 136.

- Ten cały wysiłek zbrojny, te ofiary, pozwoliły utrzymać ważną prowincję, której Niemcy bez walki nie chcieli oddać – dodał dr S. Łaniecki.

Na koniec wystąpienia gorąco zachęcał bydgoszczan do uczestnictwa w nadchodzących uroczystościach upamiętniających przyłączenie Bydgoszczy do macierzy, które już niebawem rozpoczną się w naszym mieście.

Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Bydgoszczy, w jego imieniu podziękował wszystkim za obecność. Przypominając wydarzenie tamtego czasu, gdy Hugo Wolf, ostatni niemiecki burmistrz, oddał symbolicznie klucze miasta w ręce Jana Maciaszka – pierwszego Prezydenta Miasta Bydgoszczy, także zaprosił wszystkich na zbliżające się obchody przyłączenia jej do Rzeczpospolitej.

Na zakończenie przemawiał Wicemarszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, który zapowiedział, że w dniu 10 stycznia 2020 r., z okazji uroczystości upamiętniających wyzwolenie ziem polskich, odbędzie się wspólne posiedzenie sejmików dwóch województw: kujawsko - pomorskiego i pomorskiego. 20 stycznia natomiast w Bydgoszczy odsłoniętych zostanie pięć pamiątkowych tablic poświęconych ojcom naszej niepodległości.

- Cześć i chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego! - takim hasłem wicemarszałek zakończył przemówienie.

Oddając cześć poległym za wolność i niepodległość Polski, złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor