Wydarzenia 28 sie 2020 | kp
Więcej możliwości dla osób niesłyszących. Nowy gmach „Maczka” w budowie

fot. Filip Kowalkowski/ UMWKP

Trwają prace wykończeniowe nowego budynku Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją słuchu. We wnętrzu powstanie dziesięć nowych pracowni zawodowych ze specjalistycznym wyposażeniem. Efekty trwających prac oglądał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy (ul. Akademicka 3) jest instytucją prowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. – „Maczek” to dobrze zorganizowany zespół szkół dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jego segment zawodowy właściwie odpowiada na wyzwania rynku – chwali marszałek Piotr Całbecki.

Nowy budynek ośrodka będzie dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem. We wnętrzu znajdzie się dziesięć nowoczesnych pracowni, w tym dwa warsztaty elektrotechniczne, gastronomiczne i dentystyczne i po jednym kosmetycznym, fryzjerskim, ogrodniczym i florystycznym.

– Inwestycja, mimo obecnej sytuacji i problemów, również na rynku usług budowlanych, postępuje zgodnie z harmonogramem i zajęcia w nowych pracowniach będą się odbywać zgodnie z wcześniejszymi założeniami – dodaje marszałek. W czwartek (27 sierpnia) inwestycji przyglądał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

fot. Filip Kowalkowski/ UMWKP

Z zajęciami ośrodek rusza od wiosny

Prace na terenie ośrodka postępują zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, bydgoska firma Baupol, zakończyła zewnętrzne prace instalacyjne i przeszła do prac wykończeniowych. Wkrótce zamontowane zostaną drzwi, armatura łazienkowa, grzejniki i oświetlenie.
Planowo prace mają zakończyć się pod koniec września. Kolejno rozpocznie się etap wyposażania sal w specjalistyczny sprzęt oraz meble. Zajęcia edukacyjne w nowym budynku zaczną się w przyszłym roku, w okresie wiosennym.

Bogata oferta edukacyjna

W specjalnie dostosowanych pracowniach kształceni będą przyszli technicy elektronicy, informatycy, floryści, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze oraz cukiernicy. Ponadto w przyszłym roku oferta edukacyjna „Maczka” zostanie rozbudowana o nowe kierunki.
Od 1 września 2021 roku ośrodek kształcić będzie fryzjerów, techników usług kosmetycznych i techników ogrodnictwa. Po raz pierwszy w Polsce uczniowie z dysfunkcją słuchu będą mogli kształcić się także na kierunku technik dentystyczny.

fot. Filip Kowalkowski/ UMWKP

Wartość inwestycji to ponad 11 milionów złotych, w tym 7 stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe 4 miliony złotych to środki z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

źródło: Urząd Marszałkowski

kp Autor