Wojewoda skierował medyków do pracy na oddziałach covidowych
Mikołaj Bogdanowicz, 11 marca 2021 r./fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
77 osób, lekarzy i pielęgniarek, zostało oddelegowanych do pracy w szpitalach w Radziejowie i Grudziądzu. Potrzeba jednak więcej personelu. Wojewoda ponownie zaapelował o zgłaszanie się chętnych do pracy na oddziałach covidowych.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
11 marca w kraju odnotowano 21 045 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, w województwie – 1314. – Widoczny jest trend wzrostowy: dwa tygodnie wcześniej, 25 lutego, było to 859 przypadków, 4 marca – 1049.
– Liczba hospitalizowanych wzrasta w tempie większym niż miało to miejsce jesienią – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 20 lutego w szpitalach z powodu COVID-19 przebywało 779 osób, 10 marca – już 1261 (o 482 więcej).
Wojewoda wydał decyzję o zwiększeniu bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19. Problemem jest jednak brak medyków. – W szpitalach w Radziejowie, Grudziądzu dysponujemy bardzo dużym potencjałem technicznym, w Radziejowie mamy nowe instalacje tlenowe; sto łóżek, w tym 30 respiratorowych. Sprzęt czeka, potrzebne są ręce do pracy – tłumaczył.
W poniedziałek (8 marca) wspólnie z doktorem Pawłem Rajewskim, wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych, apelował o zgłaszanie się personelu do pracy właśnie w tych dwóch lecznicach. Zgłosiły się łącznie 33 osoby wykonujące różne zawody medyczne; na podjęcie pracy nie zdecydował się jednak żaden lekarz. Przygotowanio i wydaniu więc skierowania do pracy w tych lecznicach – w związku ze spodziewanym dalszym wzrostem liczby pacjentów.
Do pracy oddelegowano łącznie 77 osób, w tym 42 do szpitala w Radziejowie (26 lekarzy i 16 pielęgniarek) i 35 do szpitala w Grudziądzu (19 lekarzy i 16 pielęgniarek).
– Kadra, którą kierujemy, to przede wszystkim kadra POZ. Są to młodzi ludzie, rezydenci i pielęgniarki powyżej 90. rocznika – tłumaczył wojewoda. Delegacje otrzymały wyłącznie osoby zaszczepione, mieszkające w „akceptowalnej” odległości od szpitala.
– Zapewniamy na koszt państwa ich ewentualny pobyt w hotelach w pobliżu tych szpitali, by nie musieli wracać do domów. Oferujemy dwukrotnie wyższe wynagrodzenie niż do tej pory – podkreślał wojewoda. I ponowił apel o zgłaszanie się medyków do walki z COVID-19.
Baza łóżek w regionie ma powiększyć się w najbliżych dniach o 300; m.in. we wspomnianych szpitalach w Grudziądzu, Radziejowie, oraz Toruniu, Brodnicy, Włocławku, Więcborku.
Mikołaj Bogdanowicz poinformował też, że w województwie pierwszą dawkę szczepienia przyjęło 210 tys. osób, drugą – 73 tysiące.
Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki