Wrócą badania okresowe? Trwają prace nad ustawą
Zawieszenie badań wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Teraz jednak trwają prace nad przywróceniem badań okresowych i tych przed rozpoczęciem pracy.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Od dwóch lat nie ma obowiązku odbywania badań okresowych przez osoby zatrudnione. Zawieszenie wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.)
Jak twierdzą niektórzy pracodawcy w obecnej perspektywie naraża to ich oraz współpracowników na duże ryzyko.
Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawcy RP, skierował wniosek do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie badań okresowych. Ministerstwo ma mieć przygotowane już specjalnie zapisy ustawy.
Zaapelowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia o odwołanie przepisu o zawieszeniu wykonywania badań okresowych i wydłużenie terminu realizacji zaległych badań okresowych do 365 dni dla pracowników, którym ważność orzeczeń wygasła po terminie 1 stycznia 2021 r. Fakt, że Ministerstwo Zdrowia ma przygotowane przepisy, które będą realizowały nasze postulaty, napawa optymizmem, jednak wciąż nie wiemy, kiedy nowelizacja wejdzie w życie. A odwlekanie tych zmian prawnych tylko spotęguje nawarstwienie długu w zakresie badań okresowych
- tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.
Inf. PAP/Prawo.pl