Każda strona chwali pozostałe. Podsumowanie Rady Dialogu Społecznego
fot. Anna Kopeć
Wojewoda, marszałek oraz reprezentanci pracodawców i pracowników przedstawili dziś (19 grudnia) bilans tegorocznej pracy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie podkreślali, że był to dobry rok.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli udział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Zarządu Nadwiślańskiego Związku Pracodawców „Lewiatan” Roman Rogalski i przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum strony rządowej (wojewoda), samorządowej (marszałek), przedsiębiorców (Związek Pracodawców „Lewiatan”) i pracowników (NSZZ „Solidarność). Przewodnictwo w radzie zmienia się co roku – symbolicznie z rąk Mikołaja Bogdanowicza przejął je teraz marszałek Całbecki. – Dialog w radzie jest konstruktywny, możemy tu porozmawiać o różnych problemach województwa kujawsko-pomorskiego – mówił Bogdanowicz.
fot. Anna Kopeć
W 2018 roku rada odbyła 26 spotkań i przyjęła 25 dokumentów, zorganizowała także konferencję gospodarczą w Ciechocinku,
– Dobrze, że najczęściej uprzedzaliśmy problemy, rozmawialiśmy, jak uniknąć konfliktów. To, że nie było ich tak wiele w naszym województwie, to zasługa tego, że potrafiliśmy zdefiniować problemy, nim ujrzały światło dzienne – mówił Całbecki. Pochwalił też wojewodę. – Wysoko zawiesił pan poprzeczkę. Mam nadzieję, że korzystając z pana doświadczenia będę godnie kontynuował pana misję – mówił marszałek.
fot. Anna Kopeć
Leszek Walczak (NSZZ „Solidarnośc”) przypomniał jednak, że nie brakowało trudnych sytuacji, począwszy od zawiązania się komitetu protestacyjnego pracowników sfery budżetowej. – Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego pozwoliła na skuteczne dojście postulatów do władz, przekazanie interesów i problemów dzięki panu wojewodzie – mówił. – Odbyły się spotkania, negocjacje zakończone wstępnym porozumieniem. Miejmy nadzieję, że ze strony rządowej będzie to pozytywnie rozpatrzone – mówił.
Wspomniał także, że udało się uzyskać „satysfakcjonujące rozwiązanie dla pracowników Stacji Sanitarno-Epdemiologicznej” oraz porozumienie podpisane z marszałkiem co do wzrostu płac pracowników kultury: opery i filharmonii.
Chwalił również odpowiedzialne podejście pozostałych stron rady. – Pokazujemy, że nie ulica, nie pikiety, protesty – choć one czasem muszą występować – ale przede wszystkim rzetelny dialog powoduje, że rozwiązania są skuteczne – stwierdził.
fot. Anna Kopeć
– Z pozycji pracodawców kujawsko-pomorska rada jest jedną z najlepiej pracujących w kraju – stwierdził Roman Rogalski (Nadwiślański Związek Pracodawców „Lewiatan”). Do jej sukcesów zaliczył powstający stopień wodny w Siarzewie oraz trwające prace rady nad portem multimodalnym w Emilianowie i intermodalnym w Solcu Kujawskim. - To był bardzo dobry rok dla przedsiębiorców: pięć proc. PKB, to się odbija na wzroście, na inwestycjach. Ten rok zamykamy z dużym zadowoleniem, patrząc z ufnością w przyszłość – zakończył.
Zapytany o kluczowe problemy, którymi rada zajmie się przyszłym roku, Całbecki wskazał m.in. kwestię utrzymania dobrej koniunktury gospodarczej województwa, rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską co do nowej perspektywy finansowej, a także działania społeczne i socjalne, zwłaszcza dotyczące osób starszych. – Wiemy, że nasze społeczeństwo starzeje się, tworzymy sieć domów dziennych dla seniorów. Może to dać również pozytywne skutki gospodarcze w postaci nowych miejsc pracy – stwierdził.