Wygrał Stary Kanał i tężnie. Bydgoski Budżet Obywatelski rozstrzygnięty
Od lewej Jacek Rosół, Dorota Lakner, Michał Sztybel, Jarosław Cholewczyński, Jan Dopierała/fot. maczu
55 tysięcy głosów, a najwięcej na tereny zielone, sport, chodniki, oświetlenie czy… defibrylatory. Miasto przedstawiło oficjalne wyniki głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Przez cały październik można było głosować na zaproponowane przez mieszkańców projekty inwestycji na osiedlach. W puli było 13,3 miliona złotych – najwięcej z dotychczasowych edycji BBO. Drogą elektroniczną i papierową oddano łącznie 55 tysięcy głosów.
O wynikach miasto poinformowało we wtorek (27 listopada) na konferencji prasowej w Centrum Organizacji Pozarządowych.
Przyjemniejszy spacer nad Kanałem
W tym roku po raz pierwszy w BBO znalazły się projekty nie tylko osiedlowe, ale także ponadosiedlowe. W tej drugiej kategorii najwięcej osób, ok. czterech tysięcy, zagłosowało na rewitalizację terenów nad Starym Kanałem Bydgoskim. Projekt dotyczy obszaru od czwartej do piątej śluzy (ul. Wrocławska – ul. Czarna Droga).
Jarosław Cholewczyński/ fot. maczu
Wspólnie wnioskowali o niego Jan Dopierała, przewodniczący Rady Osiedla Okole, i Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary. - Mieliśmy różne imprezy nad Kanałem, był Rok Kanału Bydgoskiego. Niestety, Kanał z roku na rok wyglądał coraz gorzej – mówił Cholewczyński. – Dzięki temu, że udało nam się zabrać tyle głosów, zobaczymy tu więcej osób, nie tylko na spacerach. Myślimy o bazie turystycznej, kajakach, łódkach, żeby Kanał żył i służył wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy.
Zwycięskim projektem zostały też trzy podświetlane minitężnie solankowe. Ich budowę poparto trzema tysiącami głosów. - Bardzo cieszę się, że wygrały akurat te dwa projekty, bo bydgoszczanie zyskają i coś nowego, i zostanie odnowione coś starego – mówiła Dorota Lakner, pomysłodawczyni tężni. - Tężnie solankowe są już bardzo popularne w innych miastach. My zaczynamy od trzech, ale myślę, że w następnych latach pojawią się kolejne projekty.
Dorota Lakner/fot. maczu
Zaproponowała trzy lokalizacje: Osową Górę, Fordon i Wyżyny. - Te osiedla spinają klamrą całe miasto, będzie to korzystne dla mieszkańców sąsiednich osiedli. O walorach zdrowotnych nie trzeba chyba dużo mówić – tłumaczyła Lakner.
Na Osowej Górze tężnia ma powstać przy ul. Rekinowej, na Wyżynach - na skwerze im. gen. Aleksandra „Wilka” Krzyżanowskiego. Fordońska lokalizacja dopiero zostanie ustalona.
Na Szwederowie wybrali defibrylatory
W ramach projektów osiedlowych zostanie zrealizowanych 49 zadań. W połączeniu z dwoma ponadosiedlowymi oznacza to 51 projektów, które będą wpisane do budżetu na przyszły rok.
Najwięcej z nich dotyczy terenów zielonych (10), infrastruktury sportowej (9), chodników, oświetlenia (8), placów zabaw (7 ) czy uliczek osiedlowych (6).
fot. maczu
Najwięcej głosów na osiedlach zdobyły: doposażenie terenu rekreacyjnego przy MDK nr 2, budowa monitoringu między ul. Zürna a Skarżyńskiego w Nowym Fordonie i – nowość na tle dotychczasowych edycji BBO – zakup 18 defibrylatorów do rozmieszczenia na Szwederowie.
Co ciekawe, głosowanie w ramach BBO tylko częściowo rozstrzygnęło, które zadania zostaną zrealizowane na Osiedlu Tatrzańskim. Tu na trzy projekty oddano tyle samo głosów, a sytuację komplikuje fakt, że żaden z nich nie otrzymał pozytywnej opinii Rady Osiedla. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada ds. Partycypacji Społecznej.
Wśród zadań związanych ze sportem i rekreacją projektów są m.in. rozbudowa placu zabaw przy SP nr 56 na Wzgórzu Wolności i tor do jazdy na rowerach, rolkach, deskorolkach, który powstanie pomiędzy ul. Tczewską a ul. Krośnieńską na Miedzyniu. Na Kapuściskach znajdzie się m.in. kreatywne podwórko z bieżnią, piaskownicą i placem gier.
Parkingi i utwardzanie dróg
Głosowano też na nowe miejsca parkingowe. Na Czyżkówku wykonana zostanie druga część parkingu przy cmentarzu u zbiegu ulic Chojnickiej i Pod Borem. Na osiedlu Tatrzańskim przebudowane ma być skrzyżowanie ulicy Lawinowej ze Zbójnicką. Wybudowana zostanie nowa nawierzchnia ul. Kotowicza na osiedlu Wilczak, a parking przy ul. Pestalozziego (przed „Budowlanką”) zostanie utwardzony. Odnowiona będzie też ulica Bolesława Chrobrego w Śródmieściu.
Wiele projektów wiąże się z budową lub remontami chodników: m.in. na ulicy Morcinka czy przy ul. Gałczyńskiego pomiędzy skwerem a szkołą na Błoniu. Mieszkańcy Górzyskowa zdecydowali, że będą kontynuowano prace związane z budową drogi przy ulicy Gersona (odcinek od Grobla do ul. ks. Skorupki). Na Bielawach zostanie zrewitalizowana ulica Krakowska.
Być może uda się zrealizować także część mniej licznie popartych projektów. Kwoty, jakie pozostały z puli przypadającej w ramach BBO na konkretne osiedla, mogą zostać przeznaczone właśnie na inwestycje, które zyskały zbyt mało głosów. Zakres tych zadań zostanie jednak ograniczony w taki sposób, by „zmieścić się” w środkach, które pozostały do wykorzystania.
Potrzebna uchwała Rady Miasta
Jak przypomniał wiceprezydent Michał Sztybel, wraz z nową kadencją weszły w życie zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, dotyczące budżetów obywatelskich. By projekty BBO mogły zostać wpisane do budżetu na 2019 roku, Rada Miasta musi przyjąć uchwałę, która określi ramowe działania budżetu obywatelskiego. Ma to nastąpić na grudniowej sesji Rady.