Wydarzenia 30 paź 2017 | Redaktor
Wystawa prac Zbigniewa Lubaczewskiego „W pamięci”

Zbigniew Lubaczewski/ fot. materiały Galerii Autorskiej

Galeria Autorska zaprasza na otwarcie wystawy foto-grafiki Zbigniewa Lubaczewskiego „W pamięci”. Wydarzeniu, które odbędzie się 9 listopada o godz. 18.00 towarzyszyć będzie spotkanie poetycko-wspomnieniowe o Krzysztofie Nowickim „Drugie życie”.

Zbigniew Lubaczewski (ur. 1929, zm. 1985) pierwszy raz zetknął się z fotografią w 1942, gdy – chcąc uniknąć wywozu na roboty do Niemiec – zaczął pracować jako uczeń u miejscowego fotografa. Chociaż ukończył studia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego i przez kilka lat pracował jako leśnik, fotografia pozostawała jego wielką pasją.

– Aparat fotograficzny stanowił dla artysty idealne narzędzie, którym posługiwał się jak notatnikiem zapisując to, co uznawał za ważne. W pracowni powracał do wybranych tematów utrwalonych na kliszy, by poddać je obróbce artystycznej. Ten etap pracy nad formą w ciemni fotograficznej bliższy pozostaje, w przypadku tego autora, działaniom artysty grafika niż fotografika. Technika solaryzacji w rozwiązaniach formalnych zbliżyła go do grafiki. Stąd swoją twórczość zwykł sam określać foto-grafiką – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Tego samego dnia w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5) odbędzie się spotkanie poetycko-wspomnieniowe o Krzysztofie Nowickim (1942-1997) w 20 rocznicę śmierci poety, pisarza, dramaturga i krytyka. W spotkaniu wezmą udział: Danuta Nowicka, Wojciech Banach, Jan Kaja, Robert Mielhorski, Zdzisław Pruss, Edmund Puzdrowski, Marek Kazimierz Siwiec, Jacek Soliński i Jan Wach. Czytanie wierszy – Mieczysław Franaszek.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor