XXIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie: Odkryj Tajemnice Pierwszego Pomnika Historii [ZAPROSZENIE]
fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXIX Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 14–18 września. Tegoroczna edycja ma wyjątkowe znaczenie, bowiem muzeum świętuje 90. rocznicę rozpoczęcia wykopalisk na półwyspie Jeziora Biskupińskiego oraz 30-lecie nadania mu tytułu Pomnika Historii, potwierdzającego jego ogromne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Inne z kategorii
Uporządkowali teren wokół tablicy. Pamiętają o Brończyku
Trwają zapisy na Bieg Niepodległości 2024
Festyn będzie otwarty w godzinach 10:00-18:00 w weekendy oraz 9:00-17:00 w dni robocze. Szczegółowy program wydarzeń oraz informacje o biletach dostępne są na stronie muzeum www.biskupin.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/MA.Biskupin.
Tegoroczny festyn poświęcony będzie badaniom nad osiedlem obronnym ludności kultury łużyckiej, zamieszkującej półwysep ponad 2700 lat temu. Odkrycie osady było następstwem pogłębienia w 1932 roku koryta rzeki Gąsawki, przepływającej przez pałuckie jeziora. W wyniku prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów, odsłaniając rzędy ukośnych pali wbitych w brzeg półwyspu.
Zainteresował się nimi wiosną 1933 roku nauczyciel z Biskupina, Walenty Szwajcer. Początkowo sądził, że są to dachy zatopionych domów sprzed tysięcy lat. Jego uwagę zwróciły także doły kopane przez Antoniego Jerchę, właściciela pola na półwyspie, w których znajdowały się drewniane konstrukcje oraz zabytki (fragmenty naczyń ceramicznych i przedmioty z brązu). Zaniepokojony faktem niszczenia znaleziska, jesienią 1933 roku poinformował o odkryciu Józefa Kostrzewskiego, profesora Uniwersytetu Poznańskiego. Profesor Kostrzewski, przeczuwając, że ma do czynienia z niezwykłym stanowiskiem archeologicznym, zjawił się w Biskupinie jeszcze tego samego roku. Po zapoznaniu się z materiałem zabytkowym, podjął decyzję o jak najszybszym rozpoczęciu badań archeologicznych. Pierwsza ekspedycja wykopaliskowa ruszyła w 1934 roku.
Systematyczne prace trwały aż do wybuchu II wojny światowej, a w ich trakcie wykorzystywano liczne nowinki techniczne, takie jak zdjęcia lotnicze czy badania podwodne. W czasie pierwszych wykopalisk odsłonięto drewniane konstrukcje domów, ulice oraz umocnienia osady, co pozwoliło na dokładne zrekonstruowanie życia jej mieszkańców sprzed 2700 lat. Podczas najbliższego festynu, dzięki licznym atrakcjom, goście będą mogli poczuć atmosferę odkryć archeologicznych, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce.
Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen warsztatów, wykładów, pokazów oraz rekonstrukcji. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, znajdą coś dla siebie. W strefach kreatywnych najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich, nauczyć się wykonywać biżuterię z modeliny czy wcielić się w rolę małych archeologów podczas specjalnych wykopalisk.
Na scenie festynu archeolodzy i specjaliści z dziedziny historii przedstawią wyniki badań nad codziennym życiem mieszkańców osady sprzed wieków. W części rekonstrukcyjnej goście będą mogli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze wykopaliska na terenie obecnego Muzeum. Na miejscu pojawią się rekonstrukcje wykopów archeologicznych, a w nich pracujący w strojach z epoki archeolodzy.
Organizatorzy przygotują także pokaz mody z dwudziestolecia międzywojennego oraz wystawę najpopularniejszych środków osobistego transportu z tamtych lat, czyli zabytkowych rowerów.
Odwiedzający poznają życie ludzi zamieszkujących Osadę Łużycką w pradawnych czasach. Dowiedzą się, jak wyglądała orka pradziejowa, a także poznają tajniki rolnictwa i hodowli zwierząt z tamtych czasów. Wojownicy zaprezentują swoje umiejętności w inscenizacjach bitew, a w obozie wojów będzie można przyjrzeć się z bliska dawnemu uzbrojeniu.
Każdy dzień festynu zakończy się koncertem na żywo lub warsztatami tanecznymi. Wystąpią między innymi Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Ażdaja, a weekendowe wieczory rozgrzeje zespół Ęzibaba. Dla miłośników wody dostępne będą także rejsy po Jeziorze Biskupińskim na pokładzie statków Freya (rekonstrukcji łodzi wikińskiej) oraz Diabeł Wenecki.
Informacje Praktyczne
Festyn będzie otwarty w godzinach 10:00-18:00 w weekendy oraz 9:00-17:00 w dni robocze. Szczegółowy program wydarzeń oraz informacje o biletach dostępne są na stronie muzeum www.biskupin.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/MA.Biskupin.
Źródło i foto: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie