Wydarzenia 24 lip 2018 | Redaktor
Z pola do stołu i efektywniej w świat

fot. Anna Kopec

Ogłoszony przez ministra Krzysztofa Ardanowskiego „Plan dla wsi” to bardzo ważny program – przekonuje Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł spotkał się dziś (24 lipca) z dziennikarzami w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Towarzyszył mu poseł Piotr Król, dyrektor ośrodka Ryszard Kamiński i radny sejmiku wojewódzkiego Marek Witkowski.

Poseł Tomasz Latos/fot. Anna Kopeć

Według posła najważniejsze punkty związane z tym planem, to:

  • zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego,
  • utworzenie narodowego holdingu roilno-spożywczego,
  • zwiększenie sprzedaży bezpośredniej i wsparcie handlu detalicznego własnych produktów np. w gospodarstwach agroturystycznych,
  • naturalna żywność, którą może się wyróżniać polska produkcja, a co za tym idzie promocja zdrowego odżywiania,
  • przeciwdziałanie suszy i pomocy, która się z tym wiąże , ale też zmiany związane z szerokim programem retencji wodnej oraz budowy systemów melioracji, w tym nowoczesnych systemów irygacyjnych,
  • produkcja polskich pasz, czyli zwiększenie wydajności i znacznie lepsza jakość,
  • ekologia, czyli m.in. wykorzystanie biomasy w biogazowniach, które będą wkładem w rozwój obszarów wiejskich, a także zwiększenie wykorzystania surowców rolniczych dla przemysłu przy produkcji kosmetyków i parafarmaceutyków.

Dyrektor ODR Minikowo Ryszard Kamiński/fot. Anna Kopeć

- Ten plan jest bardzo konkretny i prawie sam się tłumaczy – mówił dyrektor ODR Minikowo Ryszard Kamiński. - Premiowanie hodowli, szczególnie na sztuki duże, poprzez dodanie paliwa to ważne uzupełnienie. Do tej pory premiowaliśmy tych rolników, którzy mieli produkcję polową.

Kamiński podkreślił też, że bardzo istotne jest rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej. - Pamiętajmy, że rolnik w tym łańcuchu od pola do stołu jest najsłabszym ogniwem. Najmniej zarabia. I każde dodanie wartości u niego w gospodarstwie powoduje, że więcej zarabia, a mnie dostają pośrednicy. A przerób w gospodarstwie gwarantuje odbiorcy wiedzę od kogo kupuje. Nie ma tej anonimowości jak przy zakupach marketach wielkopowierzchniowych. Do tego dochodzą walory smakowe i jakościowe.

Rolnicy będą mogli teraz sprzedawać  dwa razy więcej produktów przetworzonych u siebie, jak również dostarczać żywność bezpośrednio do restauracji i agroturystyki. – Niestety, do tej pory nie można było tego robić – podkreślał Kamiński.

Szef ODR zwrócił też uwagę na produkcję żywności bez GMO.  W województwie kujawsko-pomorskim są już gospodarstwa, które unikają paszy modyfikowanej genetycznie. – Pracujemy nad certyfikacji, dla upewnienia się, że są to produkty bez GMO – mówił. – W naszym regionie testujemy polskie odmiany soi, tak aby ograniczyć stosowanie importowanej śruty sojowej. W naszym regionie można uprawiać soje.  Na polach doświadczalnych już możemy zbierać trzy do pięciu ton z hektara.

Dodał, że w produkcji drobiu zastąpienie śruty sojowej jest jeszcze bardzo trudne, to jeśli chodzi o bydło mięsne i mleczne można ją zastąpić w 100 procentach, a przy produkcji trzody chlewnej prace idą w kierunku jak największego stosowania śruty.

Jego zdaniem, zapobieganie suszy to też prace agrotechniczne, czyli nadzwyczajna dbałość o jakość gleby, ograniczenie jej zakwaszenia i wapnowanie. Ale ważne są również wszelkie działania, powodujące zatrzymywanie wody na sezon wegetacyjny.

Poseł Piotr Król/fot. Anna Kopeć

Poseł Piotr Król podkreślił wagę tworzenia narodowego holdingu rolno-spożywczego. – Polską siłą był eksport zboża w świat.  Ale teraz mamy wąskie gardła – mówił. – Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby udrożnić kanały dystrybucji, od zboża do cukru, tak aby umożliwić polskim rolnikom eksport produktów. To powinno spowodować uzyskanie lepszych cen. Ten pomysł polega na tym, że Krajowa Spółka Cukrowa utworzy na wybrzeżu terminal intermodalny z silosem o pojemności 50 tysięcy ton, do tego pakownia i magazyn logistyczny.

Dyrektor Kamiński zauważył też, że „>Plan dla wsi< ministra Ardanowskiego został właśnie ogłoszony, ale jego poszczególne elementy są już wdrażane”.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor