Wydarzenia 25 lut 2021 | mk
Zasłużeni dla Polski i regionu otrzymali odznaczenia [ZDJĘCIA]

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Osoby ratujące Żydów w czasie II wojny światowej oraz działające m.in. na rzecz nauki, kultury, zdrowia zostały w czwartek (25 lutego) uhonorowane w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyli minister Błażej Spychalski oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Postanowieniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiernie uhonorowani zostali Maria i Leonard Broczkowie – za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Przeznaczone dla nich ordery odebrał syn, Ryszard Broczek.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano:

  • Jarosława Burczyka – za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej,
  • Elżbietę Kornaszewską – za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury ludowej i  propagowanie folkloru kujawskiego,
  • Izabelę Kowacką – za wybitne zasługi na rzecz ochrony i profilaktyki zdrowia publicznego i działalność społeczną,
  • Barbarę Stasiak – za wybitne zasługi w pracy pedagogicznej i działalności społecznej.

Odzonaczona została Elżbieta Kornaszewska, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska/fot. KPUW

Medalem za ofiarność i odwagę, za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, odznaczono Piotra Majewskiego i Jolantę Piszczatowską, którzy w Grabówcu (powiat brodnicki) próbowali, niestety bezskutecznie, ratować rolnika porażonego prądem, sami odnosząc przy tym poważne urazy.

Medalem stulecia odzyskania niepodległości uhonorowano: Michała Butkiewicza, Bogusławę Pasiekę-Butkiewicz, Marię Poleszuk, Eugeniusza Siemaszkę.

Za pracę, poświecenie i zaangażowanie dziękował odznaczonym sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski:

Odniósł się przede wszystkim do zasług państwa Broczków. – Wręczyliśmy dzisiaj dwa bardzo wysokie odznaczenia państwowe: Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski (...) czyny, których Państwo dokonali, zasługują na najwyższy szacunek – mówił.

–  Nie jest oczywiście przypadkiem, że zostali także uhonorowani przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W czasach najgorszej zawieruchy ukrywanie osób pochodzenia żydowskiego przed niemieckim okupantem było wyrazem największego poświęcenia. Wszyscy wiedzieli, czym to się może skończyć. Jedynie w okupowanej Polsce takie czyny [jeśli wyszły na jaw] kończyły się zawsze bezwzględną śmiercią. Dlatego osoby, które takich czynów dokonywały, zasługują na najwyższy szacunek i uznanie – dodał.

– Chciałbym serdecznie podziękować i pogratulować Państwu tych odznaczeń. Każde z nich ma ogromną wagę i ogromne znaczenie – zwrócił się do wszystkich uhonorowanych wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Przypomniał także zasługi nieobecnego ze względów zdrowotnych Eugeniusza Siemaszki, żołnierza wyklętego ps. „Bill”, współtwórcy Polskiej Organizacji Młodzieżowej Armii Krajowej.

W uroczystości uczestniczył również wicemarszałek województwa, Zbigniew Ostrowski. 

Czynicie ogromne dobro na rzecz naszego regionu i naszego państwa. Cieszę się, że to nie pozostaje bez echa, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy z wojewodą, takie czyny dostrzega i wynagradza – mówił. – Także my, w swojej codziennej pracy, chcemy zauważać ludzi, których należy, których trzeba po prostu dostrzec.

Zdjęcia: KPUW

mk Autor