Zbliża się Europejska Noc Muzeów 2024. Co szykują bydgoskie instytucje kultury?
Sztuka w najlepszym wydaniu, warsztaty dla dzieci i rodziców, prelekcje, pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne, koncerty czy loteria z nagrodami. Bydgoskie instytucje kultury jak co roku włączyły się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Właśnie poznaliśmy pełny program imprezy, która odbędzie się już w sobotę 18 maja.
Inne z kategorii
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Drugi Jarmark na wodzie w Bydgoszczy – święta w stylu retro
Od pierwszej w historii Nocy Muzeów mija w tym roku 27 lat. Nocne zwiedzanie placówek kultury zainaugurowano w Berlinie, a do Polski impreza dotarła w 2003 roku. Dziś to wyczekiwane, ogólnokrajowe wydarzenie i nikogo już nie dziwi widok ogromnych kolejek ustawiających się przed muzeami w ciepły majowy wieczór.
Dokładnie tak było w Bydgoszczy podczas poprzedniej edycji, która wyciągnęła z domów prawdziwe tłumy. Spoglądając w tegoroczny program przygotowany przez lokalne instytucje, można spokojnie założyć, że frekwencyjny sukces uda się powtórzyć, a ulice ponownie zapełnią się bydgoszczanami i bydgoszczankami spragnionymi artystycznych wrażeń.
Zadba o to ponad 20 placówek kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. Jeśli ktoś zamierza pojawić się w każdej z nich, wędrówka będzie wiodła zarówno przez galerie sztuki, jak i teatr czy filharmonię, a nawet zacumowaną w centrum miasta barkę. Biorąc pod uwagę wszystkie gmachy, oddziały i punkty, bydgoska Noc Muzeów zawita do blisko 30 miejsc rozsianych po mapie miasta i okolic. Co dokładnie będzie tam na nas czekać?
Nowe wystawy specjalnie na Noc Muzeów. W programie również pchli targ, pokaz mody i koncerty
Fanom militariów wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych, które szykuje pokaz ciężkiego sprzętu (armat samobieżnych, wyrzutni rakiet, transporterów pływających, czołgów) i udostępni odwiedzającym swoją strzelnicę.
W Młynach Rothera obejrzymy wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-maszyna”, a w Muzeum Historii Mydła i Brudu przekonamy się na własnym nosie, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Z kolei w Galerii Miejskiej bwa zaplanowano oprowadzanie po ekspozycjach „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991” i „Gostomski. Powroty 2”. Izba Tradycji K-PSOSW nr 1 zaprezentuje natomiast unikatowe zbiory ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących.
To oczywiście zaledwie mały wycinek z uwzględnionych w programie kilkudziesięciu wystaw stałych i czasowych. Co więcej, zwiedzający zobaczą kilka zupełnie nowych propozycji – mowa m.in. o ekspozycjach „Groza – w drodze do szaleństwa”, która będzie straszyć w Exploseum, a także o organizowanej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku wystawie z sowami w roli głównej. Ponadto prezentację swoich prac pod nazwą „Pastelowe pejzaże” otworzy w Muzeum Oświaty Katarzyna Baszak. Uczestników Nocy Muzeów chcących dotknąć sztuk współczesnych i spojrzeć w przyszłość gościć będzie Muzeum UKW, które organizuje wydarzenie „World Urban Art – Face 2 Face”.
W centrum uwagi znajdzie się nie tylko sztuka, ale i przestrzenie, w których dzieła są na co dzień eksponowane. Gmachy instytucji uczestniczących w święcie skrywają wiele tajemnic, o czym przekonamy się, przekraczając gościnne progi pałacu w Ostromecku i Filharmonii Pomorskiej. W sobotnią noc wejdziemy też do magazynów archiwalnych IPN i refektarza w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.
Dawkę kreatywnej aktywności zapewnią warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone w Muzeum Fotografii, pokojach interaktywnych Centrum Edukacji Muzealnej MOB, Aptece pod Łabędziem i Galerii Miejskiej bwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o cieszących się sporym zainteresowaniem wykładach i spotkaniach z literatami. Różnorodność tematyczna tych pierwszych jest tak duża, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po wysłuchaniu prelekcji o marynarce wojennej w II RP (Muzeum Kanału Bydgoskiego) dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej koncepcji ikigai (gmach główny MOB). Miłośnicy kryminałów nie będą mogli przejść obojętnie obok wieczoru autorskiego Macieja Klimarczyka, autora „Śpiewaczki” i „Prokuratorki”.
Na tym nie koniec, bo w obfitym programie są jeszcze spektakle teatralne, znana z poprzednich edycji loteria pieczątkowa z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pchli targ, potańcówka pod majowym niebem czy koncerty w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filharmonii Pomorskiej i na barce „Lemara”. Dodajmy do tej listy Teatr Polski, który zaprosi wszystkich chętnych do udziału w pokazie mody i przyodziania się w sceniczne kostiumy.
Szczegółowy plan wydarzenia oraz informacje o cenach biletów na wystawy i zapisach na warsztaty są dostępne na stronach internetowych instytucji biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2024 oraz na nocmuzeow.com.pl. Pełna lista placówek poniżej:
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,
- Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego,
- Muzeum Wojsk Lądowych,
- Muzeum Fotografii,
- Muzeum Wodociągów,
- Muzeum Mydła i Historii Brudu,
- Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW,
- Muzeum Oświaty im. Mariana Rejewskiego,
- Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
- Młyny Rothera,
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury,
- Teatr Polski im. Hieronima Konieczki,
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku,
- Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”,
- Galeria „Gdańska 5”,
- Galeria Miejska bwa,
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy,
- Delegatura IPN w Bydgoszczy,
- Izba Tradycji K-PSOSW nr 1 im. Braille'a,
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego,
- Teatr Kameralny w Bydgoszczy,
- Wieża Ciśnień.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
Bydgoska 9, Ostromecko
20.00
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku zaprasza na kuratorskie oprowadzanie. Zaznajomimy naszych gości z historią Ostromecka, opowiemy o losach dawnych właścicieli majątku, wspólnie odkryjemy najciekawsze instrumenty z Kolekcji Historycznych Fortepianów, poznamy zakątki Pałacu Nowego, a na koniec zaprosimy Państwa na wernisaż szczególnej wystawy - to właśnie w Ostromecku, już niebawem, mieścić się będzie największa i jedyna tego typu ekspozycja, którą tworzy ponad 8 tys. obiektów przedstawiających... sowy
Liczba miejsc ograniczona. Oprowadzanie odbędzie się w dwóch grupach po 50 osób. Obowiązują zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl lub pod nr. telefonu: 785 250 182.
Galeria „Gdańska 5” w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Gdańska 5
18.00 - 00.00 Twórczy przepływ. Wystawa prezentuje prace kobiet, które zaufały głosowi swojej głębokiej świadomości i dały się poprowadzić ku autentycznemu wyrażeniu siebie
20.00 - 22.00 Zanurz się w twórczym przepływie. Spotkanie z malarstwem intuicyjnym w twórczym gronie. Materiały (farby, pędzle, podobrazie) prosimy przygotować we własnym zakresie. Spotkanie dla osób dorosłych, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: arteflow.pl@gmail.com
Filharmonia Pomorska
Andrzeja Szwalbego 6
18.00 - 22.00
Zapraszamy na pełną zagadek wędrówkę po gmachu Filharmonii Pomorskiej. Zatrzymamy się wraz z przewodnikiem przy dziełach sztuki, poznamy ich historię, zerkniemy na koncertowy outfit i przypomnimy zasady savoir-vivre. Najmłodszych zaprosimy do kącika zabaw. Czekają nas również krótkie koncerty w wykonaniu muzyków orkiestr FP. Otworzymy także sklepik, w którym będą do nabycia wydawnictwa, gadżety oraz bilety w promocyjnych cenach. Szczegóły na www.filharmonia.bydgoszcz.pl. Wstęp: 1 zł/os.
Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Bydgoszczy
Wincentyny Teskowej 1
18.00 - 23.00 Zwiedzanie Archiwum IPN. Pierwsze wejście od godz. 18.00; kolejne co 30 minut; ostatnie wejście o 22.30
Prezentacje i wystawy: wystawa historyczna i dokumentacja archiwalna poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce;
dokumentacja dot. KL Ravensbrück;
wernisaż rysunków Marii Hiszpańskiej-Neumann – więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Wykłady i prelekcje. Od 18.00 (co 20 min): „Tobie Wando”, wspomnienie o pisarce Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, Helena Dobaczewska-Skonieczka;
Jak czytać dokumenty dyplomatyczne z okresu międzywojennego?, dr Kinga Czechowska;
Bitwa o Monte Cassino, dr Przemysław Wójtowicz;
Przemoc seksualna żołnierzy Armii Czerwonej na Pomorzu i Kujawach w 1945 roku, Remigiusz Ławniczak;
Bydgoskimi śladami Mariana Rejewskiego, dr Krzysztof Osiński;
Co kryją archiwa IPN?, Mateusz Szłapka;
Garść uwag i spostrzeżeń o pierwszych zbiorach wierszy W. Banacha, Bartłomiej Siwiec.
A także: pokój gier i zabaw dla najmłodszych.
Izba Tradycji bydgoskiej szkoły dla niewidomych
Krasińskiego 10
18.00 - 00.00 Zaprezentujemy unikatowe zbiory ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących, dostosowane dla zwiedzających z niepełnosprawnościami.
Wystawy czasowe:
200 LAT PISMA BRAILLE’A – cymelia ze szkolnego księgozbioru brajlowskiego i czarnodrukowego;
KOLORY ŚWIATA – wystawa malarstwa Pawła Sobierajskiego – absolwenta Ośrodka Braille’a;
KANAŁ BYDGOSKI – BYDGOSCY NIEWIDOMI – tyfloopowieści wokół 250-letniego zabytku hydrotechniki.
Warsztaty: tyflokartograficzne, z pisma Braille’a, orientacji przestrzennej, czynności dnia, kulinarne.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
plac Kościeleckich 6
18.00 Spektakl dla najnajów: Były sobie Włochatki. Wielki Ktoś od sprzątania
18.00 - 22.00 Oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej z przewodnikiem w stroju ludowym
22.00 Koncert Siggy Davis & Puma Band
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Gdańska 20
19.00 Oprowadzanie po wystawie Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991
19.30 Róże na talerzu – warsztaty inspirowane motywami fajansu z Włocławka
20.00 Oprowadzanie po wystawie Zbigniew Gostomski. Powroty 2
18.00 - 00.00 Zwiedzanie wystaw, promocyjna sprzedaż katalogów, alternatywne formy zwiedzania poprzez zabawę: Puzzle – fajansowe motywy oraz Znajdź kształt/odszukaj regułę.
Gdańska 3
18.30 Oprowadzanie autorskie po wystawie Alicja Kubicka. Mówię kiedy muszę stawiającej pytania o sens malarskiego gestu, nośność wizualnej informacji i o tożsamość malarza w dzisiejszym pejzażu socjokulturowym
18.00 - 00.00 Zwiedzanie wystawy oraz promocyjna sprzedaż katalogów
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna IM DR. WITOLDA BEŁZY
Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
18.00 - 23.45 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów – co godzinę
18.10 - 23.45 Spotkanie z duchami – zwiedzanie Pracowni Regionalnej – co godzinę
18.20 - 00.00 Podziemne sekrety – zwiedzanie Magazynu – co godzinę
18.00 - 00.00 Kiermasz Taniej Książki
19.00 - 19.45 Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany w piosenkach świat – koncert
22.00 Kryminalna Bydgoszcz w świetle artykułów w prasie lokalnej – prelekcja
Introligatornia, ul. Długa 39
18.00 - 00.00 Wystawa pocztówek Kanału Bydgoskiego
18.30 - 00.00 Pokazy introligatorskie i zwiedzanie – co godzinę
Szczegółowe informacje na stronie biblioteka.bydgoszcz.pl
Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”
Spichlerna 1
18.00 - 00.00 Muzeum Mojej Wyobraźni – ekspozycja amatorskich kolekcji Bydgoszczan
Zbytki – zabytki, graty – eksponaty – mini Pchli Targ w kajucie rufowej „Lemary”
20.00 - 21.00 Ulica Spichlerna tańczy, czyli potańcówka na Nabrzeżu – Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy zaprasza na zabawę pod majowym niebem!
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
18.00 - 00.00 – obiekty w Śródmieściu
16.00 - 00.00 – Apteka pod Łabędziem
16.00 - 22.00 – Exploseum
Wstęp:
3 zł/1 os. – pojedyncze wejście do jednego budynku MOB,
3 zł/1 os. – wstęp na wykład w sali audiowizualnej oraz warsztaty Wielkie kropkowanie,
10 zł/1 os. – wstęp do obiektów MOB w Śródmieściu,
10 zł/1 os. – wstęp na pojedyncze warsztaty w wybranych obiektach MOB.
Szczegółowe informacje o biletach dostępne na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.
Gmach Główny MOB, ul. Gdańska 4
Wystawy stałe:
Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje – zgromadzone prace prezentują założenia treściowe i stylistyczne poszczególnych tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich 100 lat;
Jan Stanisławski i uczniowie – wystawa to zbiór 58 obrazów olejnych pochodzących z kolekcji malarstwa młodopolskiego Wandy i Leonarda Pietraszaków. Wstęp na obie wystawy: 3 zł/1 os.
Spotkania i wykłady w sali audiowizualnej:
18.00 spotkanie autorskie i promocja najnowszego thrillera psychologicznego Macieja Klimarczyka pt. Prokuratorka. Prowadzenie: Robert Małecki
20.00 Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – wykład Urszuli Winiarskiej z cyklu Daleki Wschód bliżej nas. Przez pryzmat współczesnych Japonek zobaczmy, jak sztuka staje się narzędziem wyrażania siebie, nawet gdy społeczne oczekiwania próbują narzucić inne ścieżki. Wstęp na każde z wydarzeń: 3 zł/1 os.
Refektarz:
18.00, 19.30, 21.00, 22.30 zwiedzanie refektarza – zabytkowa siedziba MOB skrywa wiele tajemnic, m.in. salę dawnego refektarza, gdzie w trakcie prac konserwatorsko-budowlanych odkryto XVII-wieczne malowidła ścienne. Muzealni konserwatorzy, Lesław Cześnik i Magdalena Gapińska, opowiedzą o tych unikalnych, muzealnych przestrzeniach. Wstęp: 10 zł/1 os.
Biblioteka i Czytelnia MOB:
18.30, 19.30, 20.30 Urodziny Franciszki – warsztaty rodzinne (wspólne tworzenie tortu). Wstęp: 10 zł/1 dziecko z opiekunem
18.00 - 22.00 Kartka dla Franciszki – w tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin żony naszego patrona. Wykonaj z nami urodzinową kartkę i poznaj ciekawostki na temat Franciszki Wyczółkowskiej. Udział w tym wydarzeniu w ramach biletu wstępu do muzeum
plac Praw Kobiet
17.00 Nowa przestrzeń – happening artystyczny z udziałem publiczności, podczas którego za pomocą techniki drippingu zostanie stworzona kolorowa wizja nowej przestrzeni urbanistycznej. Idea i prowadzenie: Jan Marciniak. Sponsorami wydarzenia są: dystrybutor farb emulsyjno-akrylowych P.H.U. BUD-SERVICE Sylwia Brzószczyk oraz Hufgard Optolith Bauprodukte Polska sp. z o.o.
Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
18.00 - 00.00 Wystawa stała: Aptekarstwo bydgoskie;
wystawa czasowa: Jan Harasimowicz. Aptekarz i twórca – prace aptekarza ze Strzelna, który tworzy płaskorzeźby przedstawiające wnętrza starych aptek. Wstęp na obie wystawy: 3 zł/1 os.
16.00, 16.40, 17.20 Warsztaty tworzenia perfum oraz warsztaty tworzenia pudrów. Wstęp na pojedyncze warsztaty: 10 zł/1 os. Obowiązują zapisy i podział na grupy – szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl. Zapisy dla osób od 10 r.ż.
18.00, 19.45, 21.30 Wielkie kropkowanie. Wspólna kreacja wielkoformatowego obrazu metodą kropkowania w nawiązaniu m.in. do elementów fauny i flory Australii. Projekt i koordynacja: Jan Marciniak, konserwator MOB. Wstęp: 3 zł/1 os. Obowiązują zapisy i podział na grupy 6-osobowe – szczegóły na stronie muzeum.bydgoszcz.pl. Preferowany wiek uczestników: powyżej 10 lat
Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
18.00 - 00.00 Wystawa stała: Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy;
wystawa czasowa: Powroty. Stary Fordon 1973-2023. Supplementum.
Wstęp na obie wystawy: 3 zł/1 os.
Gry i zabawy:
18.00 - 00.00 Zagadkowa Bydgoszcz – karta edukacyjna dla rodzin z dziećmi;
Twój ruch! – kącik gier i zabaw z PRL-u.
Udział w tych wydarzeniach w ramach biletu wstępu do muzeum.
Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska
18.00 - 00.00 Wystawy stałe: W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic;
Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów.
Wstęp na obie wystawy: 3 zł/1 os.
Gry i zabawy:
18.00 - 22.00 Gry i zabawy w dawnym mieście – stanowiska z grami planszowymi i zręcznościowymi (kręgle, kości, warcaby, młynek, deska balansująca, podkowy). Udział w tym wydarzeniu w ramach biletu wstępu do muzeum
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
18.00 - 00.00 Wystawy czasowe:
Teraźniejszość czasu przyszłego – jubileuszowa wystawa z okazji 100-lecia Muzeum Okręgowego;
Inherencja materii ducha – wokół dorobku Andrzeja Szwalbego.
Dodatkowo:
18.00 - 00.00 – pokaz broni i militariów ze zbiorów MOB w przestrzeni wystawy Teraźniejszość czasu przyszłego (z okazji obchodów Bydgoskiego Roku NATO i JFTC). Udział w tym wydarzeniu w ramach biletu wstępu do muzeum
Gry i zabawy:
18.00 - 00.00 – Celuj w wiedzę! – karta edukacyjna dla młodzieży i osób dorosłych. Udział w tym wydarzeniu w ramach biletu wstępu do muzeum
Exploseum, ul. Alfreda Nobla
16.00 - 22.00 Wystawa stała: Wybuchowa historia DAG Fabrik Bromberg (ostatnie wejście o 21.00);
wystawa czasowa Groza – w drodze do szaleństwa – wystawa poświęcona eksploracji obszarów związanych z literackim gatunkiem horroru i tematem grozy (wernisaż wystawy o godz. 16.00). Wstęp na obie ekspozycje: 3 zł/1 os.
16.30, 17.30, 18.30, 19.30 Zwiedzanie Trasy Alternatywnej w Exploseum. Wstęp: 10 zł/os.
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska
18.00 - 00.00 Wystawa stała: Skarb bydgoski. W skład odkrytego w 2018 roku Skarbu bydgoskiego wchodzi 486 złotych monet. Wstęp: 3 zł/os.
Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6, Wyspa Młyńska
16.00 Przygoda w Lesie Wyobraźni – spotkanie dla dzieci w wieku do 7 lat i rodziców, limit: 10 os. (rodzice i dzieci)
17.00 Monotypia w Sztuce od kuchni – warsztaty graficzne dla dzieci w wieku 8 – 12 lat i rodziców, limit 15 os. (rodzice i dzieci)
17.00 Pokój zagadek MR6 – spotkanie dla dzieci w wieku od 12 lat i rodziców, limit: 12 os. (rodzice i dzieci)
Wstęp na pojedyncze warsztaty: 10 zł/1 dziecko z opiekunem.
Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska
18.00 - 00.00 Wystawa stała: Twórczość Leona Wyczółkowskiego
Wstęp: 3 zł/1 os.
Muzeum Fotografii
Karpacka 52
18.00 - 23.00 Wystawy:
Okno portugalskie/Lech Szymanowski – wystawa kolorowych fotografii wykonanych w technice gumy chromianowej, na których można oglądać barwny portugalski świat;
Kolekcja – ekspozycja stała, prezentująca wybrane zbiory Muzeum Fotografii. Specjalnie na Noc Muzeów urozmaicimy ekspozycję o m.in. lustrzankę wielkoformatową GORZ BERLIN.
19.00 Współczesna Laterna Magica – magiczne warsztaty z tworzenia nietrwałych obrazów. Wstęp: 20 zł, zapisy: muzeumfoto@byd.pl, w tytule e-maila: Współczesna Laterna Magica
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW
Ryszarda Berwińskiego 4
18.00 - 00.00
Najcenniejsze i najciekawsze zbiory na jednej dużej wystawie! Zachwycające, zadziwiające, specjalnie wyselekcjonowane obiekty. Dla koneserów sztuki, wyszukanego piękna, pasjonatów historii, miłośników militariów, słowem wszystkich entuzjastów przeszłości. Niemal pół tysiąca muzealiów, w tym dzieła sztuki, zabytki techniki, mundury, wyposażenie polskich placówek dyplomatycznych, porcelana, meble. Garść nazwisk na zachętę: Boznańska, Norblin, Fałat, Axentowicz! Kilka obiektów dla rozpalenia ciekawości: kabina ciszy, szkło Murano, Miśnia, cygara, koszula z ananasa!
Muzeum Wodociągów
Gdańska 242, ul. Filarecka 2
Start o godz. 18.00 Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Ekspozycja zapozna chętnych z dawnymi rozwiązaniami technicznymi oraz przedstawi, jak wyglądają i funkcjonują współczesne wodociągi
18.00 - 21.00 Pokazy obecnie wykorzystywanego wyposażenia i pojazdów brygad Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją będą rozruchy zabytkowego silnika DEUTZ (ostatnie odpalanie o godz. 22.00)
Muzeum Oświaty
M. Skłodowskiej-Curie 4
18.00 - 19.30 Wernisaż wystawy Katarzyny Baszak pt. Pastelowe pejzaże. Po wernisażu bezpłatne warsztaty plastyczne dla wszystkich chętnych, które prowadzone będą przez artystkę
19.00 - 20.00 Wernisaż wystawy Doroty Dulińskiej połączony z warsztatami pt. Ile jest sportu w matematyce?
18.00 - 00.00 Ekspozycje stałe:
Szkoła naszych dziadków i pradziadków;
Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939–1945;
Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog.
Muzeum Wojsk Lądowych
Czerkaska 2
18.00 - 00.00 Możliwość skorzystania ze strzelnicy, strzelanie z pneumatycznej broni sportowej we współpracy ze stowarzyszeniem GWARD Kwidzyn. Tylko dla osób pełnoletnich lub dzieci od lat 12 z pełnoletnim opiekunem. Możliwość rozłożenia i zapoznania się z budową karabinka AK. Zwiedzanie wnętrza czołgu T-72, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej oraz wystaw czasowych, konkurs historyczny
Oddział Muzeum Wojsk Lądowych, Osówiec 73
12.00 - 18.00 Możliwość zobaczenia eksponatów sprzętu ciężkiego, m.in. 203 mm armata samobieżna 2s7 Pion, wyrzutnia rakiet R11M- SCUD A, transporter pływający PTS-M, samochód terenowy UAZ-469, samochód pancerny Daimler Dingo Mark III, transporter opancerzony M3 Scout Car, samochód terenowy Ford GPW, KRAZ-255, samochód terenowy Tarpan Honker. Uruchamianie czołgu T-72. Możliwość wejścia do haubicy samobieżnej M109A2
Muzeum Kanału Bydgoskiego
Staroszkolna 10
18.00 Nad Brdą, w karmelickim porcie – prelekcja – dr Robert Grochowski
19.00 Kanał Bydgoski w świetle źródeł z Tajnego Archiwum Państwowego w Berlinie – prelekcja – dr Radosław Michna
18.00 - 00.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: Kanał Bydgoski - historia i rola, Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym, Kanał Bydgoski, malowany pędzlem Krzysztofa Cichańskiego, Brda Staropolska, Zabawa, ciepła strawa, trunki. Świat restauracji na śluzach
20:00, 21:30 Koncert muzyki barokowej nad Kanałem Bydgoskim – prelekcja dr hab. Barbary Mielcarek-Krzyżanowskiej o utworach komponowanych w czasie rozkwitu Kanału Bydgoskiego
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Długa 13-17
18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 Zapraszamy na niezwykłą przygodę, podczas której dowiecie się, jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Wizytę rozpocznie pokaz wyrobu perfum. Następnie wraz z przewodnikiem przeniesiecie się w czasie, by poczuć aromaty dawnych epok. Wcześniejszy zakup biletu gwarantuje wejście na wybrany termin. Możliwość zakupu biletów w kasie lub online: bilety.muzeummydla.pl. Wstęp: 20 zł/os.
Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
K. Szymanowskiego 3
18.00 - 23.00
World Urban Art – Face 2 Face – pod artystyczną batutą J. Pijarowskiego pojawią się 3fala, Andrzej Dudek-Dürer, Damian Pietrasik (geniusz instrumentów klawiszowych), Kamila Wojciechowicz-Krauze i kilka zjaw materialnych. Twórcze grono zaprezentuje niesamowite formy antropocentryczne w klimatach sztuk współczesnych – dźwięków, szablonów przełożonych swoją wartością i jakością wyrazu na płótna, oraz form rzeźbiarskich zapoczątkowanych przez Niki de Saint Phalle. Jeśli chcesz dotknąć sztuk współczesnych i spojrzeć w przyszłość sztuki – bądź naszym gościem. BĄDŹ ŚWIADKIEM PRZYSZŁOŚCI. WORLD URBAN ART dla Ciebie i z Tobą. Więcej informacji: facebook.com/MuzeumUKW/
Teatr Kameralny
Grodzka 14-16
16.00 - 17.00 Spektakl Bajki dla niegrzecznych dzieci w promocyjnej cenie, na hasło „Noc Muzeów”. Promocja: 50 zł za bilet dla klientów indywidualnych obejmuje pulę 50 biletów. Rezerwacje biletów nie podlegają promocji. W celu skorzystania z promocji należy dokonać zakupu w kasie biletowej w godzinach otwarcia kasy. Pula biletów ograniczona
17.30 - 18.30 oraz 19.30 - 20.30 Wycieczka po teatrze pt. Z dreszczykiem w teatrze. Pula biletów ograniczona: 20 uczestników na jedną wycieczkę. Cena: 1 zł za osobę
Młyny Rothera
Ul. Mennica 10, Wyspa Młyńska
18.00 - 00.00
Młyny Rothera zapraszają do odkrywania wystaw! Poznaj historię Bydgoszczy i poczuj ducha miasta nierozerwalnie związanego z rzekami na wystawie Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką. Wstęp: 1 zł
Wciel się w role konstruktorów czy pracowników młynów i w centrum nauki, na wystawie Młyn-Maszyna, odkryj fascynujący świat techniki. Wstęp 1 zł.
Wejdź na punkt widokowy i podziwiaj panoramę Wyspy Młyńskiej! Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki.
Sprawdź pełen program na stronie mlynyrothera.pl.
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki
Mickiewicza 2, wejście od parku Kochanowskiego
17.00 - 23.00 (foyer małej sceny Teatru Polskiego w Bydgoszczy) Teatralny Pokaz Mody – podziwiaj i przymierzaj kostiumy teatralne. Tego wieczoru w TPB poczujesz się jak na prawdziwym wybiegu. Podczas wydarzenia będziesz miał okazję upamiętnić swoje metamorfozy, by pochwalić się nimi przed bliskimi lub w social mediach!
Szczegółów programu szukaj na: www.nocmuzeow.com.pl oraz na profilach społecznościowych instytucji. W miejscach, gdzie nie pojawiła się informacja o opłacie, wstęp wolny.
Źródło: UMB