Wydarzenia 24 maj 2019 | Redaktor
Zemke: Kończę 10 lat pracy w Europarlamencie z podniesionym czołem

fot. Anna Kopeć

Janusz Zemke, podobnie jak wielu innych kandydatów do Europarlamentu, podsumował dziś (24 maja) w Bydgoszczy swoją kampanię na śniadaniu prasowym. Styl złożonego przez europosła oświadczenia był jednak lekko zaskakujący. Nie tyle bowiem przedstawiał on program i zamierzenia kolejnej kadencji, ale oświadczenie swoje sformułował tak, jakby liczył się z zakończeniem kariery eurodeputowanego.

Janusz Zemke przedstawiał lata swojej działalności strasburskiej: – Kończę dziesięć lat pracy w Parlamencie Europejskim z podniesionym czołem. Dokładnie przez 10 lat robiłem w PE i w województwie to, co deklarowałem: pracowałem w Komisji Transportu i Turystyki oraz w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Towarzyszyłem wszystkim dużym inwestycjom infrastrukturalnym w naszym województwie. Wielokrotnie naciskałem na to, żeby te inwestycje przebiegały terminowo, a jak były kłopoty z uzyskaniem dodatkowych środków, to wiele razy udawało się udzielić pomocy – mówił.  Wyliczał, ile w tym czasie zorganizował kursów komputerowych dla seniorów, ile dzieci z rodzin ubogich mogło się dzięki organizowanym przezeń kursom nauczyć angielskiego. Liczby te rzeczywiście robią wrażenie. – Mam z tego tytułu ogromną satysfakcję. Te kursy ukończyło 8300 osób – mówił o szkoleniach z obsługi komputera dla osób 50+. Dzieci uczących się języka było 1600. Jak przekonywał, kupił w tym celu z prywatnych pieniędzy ponad 170 komputerów.

Czyżby Janusz Zemke liczył się z zakończeniem kariery politycznej? Tego na konferencji nie wyartykułował. Badania opublikowane dziś przez Instytut Badań Spraw Publicznych przewidują pewne mandaty dla Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego. Zemke rzeczywiście pozostałby wtedy poza Europarlamentem, bo szanse na trzeci mandat w kujawsko pomorskiem są znikome. O takim przekonaniu europosła może też świadczyć sformułowany apel, żeby w przyszłej kadencji któryś z przedstawicieli województwa pracował w Komisji Transportu i Turystyki, gdyż europoseł „jeśli chce, to ma różne możliwości uzyskiwania informacji i nacisku”.

fot. Anna Kopeć

Janusz Zemke w polityce jest obecny od lat siedemdziesiątych. W latach PRL był członkiem  z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i pełnił w niej istotne funkcje. Był sekretarzem propagandy KW PZPR w Bydgoszczy w latach 1981–83 i później sekretarzem do spraw  organizacyjnych w tym komitecie. Następnie awansował do KC PZPR jako zastępca kierownika Wydziału Polityczno-Organizacyjnego. Już po wyborcach czerwca 1989 był pierwszym sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy. Od 1989 r. przez 20 lat zasiadał w Sejmie, w latach 2001–2005 był wiceministrem obrony. W 2009 r. został europosłem.

W 2014 roku wystartował po raz drugi. Na Zemkego głosowało wtedy 62 118 wyborców, co było najwyższym wynikiem uzyskanym przez któregokolwiek kandydata w kujawsko-pomorskim.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor