Wydarzenia 19 wrz 2017 | Redaktor
Złożą swoje autografy na Długiej

Artysta fotografik Jerzy Riegel, wioślarski duet mistrzyń olimpijskich Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz chirurg prof. Wojciech Zegarski – to oni odsłonią swoje autografy na ulicy Długiej. Uroczyste odsłonięcie Bydgoskich Autografów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 23 września, o godzinie 12.00.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła w sierpniu. Na jej czele stoi prezydent Rafał Bruski. Członkami są przedstawiciele wszystkich uczelni publicznych działających na terenie Bydgoszczy, lokalnych mediów oraz bydgoskiego samorządu, a także – po raz pierwszy, gdyż taką nowość wprowadzono od tej edycji – w posiedzeniu uczestniczyli laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów.

Tegorocznemu odsłonięciu Bydgoskich Autografów towarzyszyć będzie wiele wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców. Od godz. 11.00 na ulicy Długiej będzie można wziąć udział w zawodach na ergometrach, a także oglądać wystawę fotografii Jerzego Riedla. Na Starym Rynku stanie z kolei mammobus, w którym kobiety po 50. roku życia będą mogły skorzystać z darmowej diagnostyki.

W ubiegłym roku swoje podpisy na ul. Długiej odsłonili kajakarka, multimedalistka Beata Mikołajczyk i artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, autor tabliczek wmurowywanych co roku w Alei Bydgoskich Autografów.

Oto sylwetki tegorocznych laureatów plebiscytu Bydgoskich Autografów:

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy. Zajmuje się fotografią czarno-białą, ale najbardziej upodobał sobie technikę izohelii – jej twórcą był prof. Witold Romer. Fotografuje przede wszystkim ludzi, pejzaże i architekturę, ale nie nowoczesną – jak sam często podkreśla, bo jego zdaniem „nie ma w niej nutki romantyzmu”. Jego prace prezentowane były na całym świecie, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku przyznany mu został Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

O Magdalenie Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj nie da się mówić oddzielnie, dlatego również na ul. Długiej wspólnie uwiecznione zostaną ich podpisy. Nie są rodowitymi bydgoszczankami – pierwsza pochodzi z Wąbrzeźna, choć wychowała się w Grudziądzu, druga urodziła się w Pile. Jednak to w Bydgoszczy znalazły swoje miejsce i jako zawodniczki Lotto-Bydgostii odnoszą największe sukcesy. Z ostatnich igrzysk w Rio (2016) przywiozły złoty medal. Szykują się już na kolejne igrzyska w Tokio 2020. Magdalena Fularczyk-Kozłowska dodatkowo ma na swoim koncie brązowy medal olimpijski z Londynu (2012) wywalczony wspólnie z poznanianką Julią Michalską.

Prof. Wojciech Zegarski - wybitny specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej. Urodził się 15 kwietnia 1954 roku w Gdyni. W 1973 roku rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, które ukończył w 1979 roku uzyskując dyplom lekarza medycyny. Staż podyplomowy rozpoczął 1 października 1979 roku jako stypendysta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bydgoszczy i od tego czasu związany jest z naszym miastem. Wychowanek prof. Zygmunta Mackiewicza. W 2002 roku wygrał konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Nowo powstałą klinikę tworzył od podstaw.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor