Zmarła Barbara Krafftówna, aktorka, gwiazda Kabaretu Starszych Panów
Barbara Krafftówna odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Berasategui , Wikipedia GFDL 1.2
W niedzielę (23 stycznia) w wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna, aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa, piosenkarka. Do historii przeszły m.in. jej kreacje w „Jak być kochaną”, „Czterech pancernych i psie” czy jej wykonania piosenek w Kabarecie Starszych Panów.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
– Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy... – poinformował Związek Artystów Scen Polskich na Facebooku.
Barbara Krafftówna (właśc. Barbara Krafft-Seidner) urodziła się 5 grudnia 1928 r. w Warszawie. W czasie wojny brała udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla (które ukończyła w 1946), gdzie oprócz aktorstwa miała lekcje pantomimy, uczyła się też tańca. Od 1945 r. Studio działało przy Teatrze Starym w Krakowie, ale już w kolejnym roku Iwo Gall wraz z kilkoma uczniami, wśród nich z Krafftówną, wyjechał do Teatru Wybrzeże, funkcjonującego początkowo w Gdyni.
W 1949 przeniosła się wraz ze swym mistrzem do Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie występowała do 1950, następnie pracowała w teatrach wrocławskich, a od 1953 – warszawskich. a deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie stworzyła zagrała tytułową rolę w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, zwracając uwagę krytyków. – To był skok w kosmos. Wyjście z klasycznego teatru, z formy ustalonej przez pokolenia. Ta literatura zmieniła sposób myślenia o teatrze. Grając Gombrowicza, czuliśmy się jak w innym świecie – mówiła artystka wiele lat później. Stworzyła kilkadziesiąt kreacji teatralnych.
Zagrała także w kilkudziesięciu filmach. Zdaniem wielu krytyków najwybitniejszą jej kreacją, a zarazem jedną z najdoskonalszych kreacji kobiecych w polskim kinie, była rola Felicji w filmie „Jak być kochaną” (1962) w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Grała też w serialach – szczególnie pamiętną kreacją był Honorata w „Czterech pancernych i psie” (1970). Po 2000 roku można była ją zobaczyć w serialach „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Niania”.
W latach 1959–1966 artystka występowała w Kabarecie Starszych Panów. Do historii polskiej piosenki rozrywkowej weszły jej wykonania piosenek, m.in. „W czasie deszczu dzieci się nudz”, „Zakochałam się w czwartek niechcący”, „Przeklnij mnie” (lub „Przeklnę cię”, wyk. w duecie z Bohdanem Łazuką) czy „Bądź dobry i dla męża” (wyk. z Bronisławem Pawlikiem)
Wielokrotnie odznaczona; 11 listopada 2019 roku otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
źródło: Wikipedia, wybór informacji - red.