Wydarzenia 10 maj 2019 | Redaktor

Ster na Bydgoszcz odbędzie się w tym roku w dniach 21-23 czerwca. W ciągu trzech dni zapowiada się dobra zabawa w klimacie podróżniczo-marynistycznym połączona z polską muzyką alternatywną na Wyspie Młyńskiej.

Ster na Bydgoszcz jest wyjątkowym festiwalem na mapie imprez w Polsce. Powiązany z rzeką i zlokalizowany w przepięknej scenerii Wyspy Młyńskiej od 11 lat przyciąga zarówno bydgoszczan jak i turystów.

W tym roku nie zabraknie oczywiście stałych elementów Steru, czyli parady jednostek pływających, wyścigu butelkowego, wyścigów smoczych łodzi oraz bydgoskiej masy kajakowej. Ster na Bydgoszcz to także znakomita oprawa muzyczna. Na Wyspie Młyńskiej w czerwcu odbędą się trzy dni koncertów. W muzyczną podróż zabiorą uczestników Sokół, Daria Zawiałow, Łąki Łan, Mery Spolsky, Sonbird i Paulina Przybysz. Organizatorzy zapowiadają też trzy czołowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które mamy poznać już wkrótce.

Bydgoszcz z rekordem Guinnessa  w największej paradzie kajakowej

fot. Anna Kopeć

Parada kajaków, która odbyła się 1 września 2018 roku w naszym mieście okazała się największą tego typu imprezą na świecie. Z wynikiem 329 kajaków Bydgoszcz trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Podczas Steru będzie możliwość obejrzenia oryginalnego certyfikatu, który miasto otrzymało z Biura Rekordów Guinnessa. Co więcej, każdy uczestnik parady kajakowej odbierze swój własny certyfikat, który będzie stanowił wyjątkową pamiątkę z tego wydarzenia.

Bydgoszcz płynie z nurtem Kanału Bydgoskiego.

Wzorem pierwszych dwóch edycji festiwalu, kiedy to odbyły się wystawy Steru na Bydgoszcz, miasto planuje poszerzyć to wydarzenie o warstwę merytoryczną. Bydgoszcz od 2017 roku jest członkiem prestiżowego stowarzyszenia Stowarzyszenia Inland Waterways International (IWI) i dzięki festiwalowi wodnemu mogłoby starać się w najbliższych latach o organizację najważniejszej konferencji dotyczącej kanałów na świecie „World Canals”. By do tego doszło konieczne są zdecydowane działania, które należy podjąć już w tym roku. Dlatego ratusz zorganizuje tzw. study water tour. Do udziału w nim zaproszeni zostali przedstawiciele Stowarzyszenia IWI, by mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach festiwalowych oraz by mogli przekonać się, że Bydgoszcz jest znakomitym kandydatem do organizacji międzynarodowej konferencji.

Znakomite jedzenie, podróże i rozrywka dla wszystkich

Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie - fanom gastronomii i nowych smaków na pewno przypadnie do gustu strefa foodtrucków z kuchnią z całego świata, fani mody i dobrego polskiego designu na pewno odnajdą się w strefie fashion. Na dzieci czekać będą liczne warsztaty i zajęcia, a wszystko pod wspólnym mianownikiem – wodą. To jednak nie wszystko - tegoroczna edycja festiwalu została podzielona na trzy przystanki tematyczne.

Przystanek podróże. A w nim spotkania z ciekawymi ludźmi. Marek Mazur opowie o wyprawie rzeką Río Marañón, płynącą w Andach Peruwiańskich. Dagmara i Leszek Jureccy przeniosą nas w klimat wyprawy kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z czteroletnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp, rozlokowany przy północo-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Romuald Koperski opowie o swojej wyprawie na Syberię i książce „Pojedynek z Syberią”.

Z samego południa Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki, aż na Alaskę, czyli Wheelchairtrip. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich Michał Woroch i Maciej Kamiński rzuciło wyzwanie trasie, a przy okazji – samym sobie. Przez 9 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem. O swojej nadzwyczajnej wyprawie opowiedzą już za kilka tygodni.

Przystanek kino - coś dla amatorów filmów podróżniczych.  W kinie festiwalowym obejrzycie najlepsze filmy o podróżach z całego świata.

Przystanek plaża – to miejsce zamieni się w tropikalną wyspę. Palmy, leżaki, parasole i wiklina. Będzie to idealne miejsce relaksu i muzyki.

I ostatni przystanek związany z Brdą. Sup Open Racing to wyścigi na Brdzie dla wszystkich zainteresowanych, w tym także dzieci. Dla niezdecydowanych Akademia Sup na wodzie, gdzie pod opieką instruktorów nauczymy się pływać na SUP-ach. Dla uwielbiających aktywny wypoczynek zapraszamy na aktywności wodne na lądzie. Tuż obok plaży ustawiony zostanie basen, w którym będzie prowadzona dla dzieci i nie tylko akademia sportów wodnych. W ramach zabaw ustawimy także 20-metrowy tor do skimboardu. Zabawa polega na wzięciu odpowiedniego rozbiegu, rzuceniu deski na powierzchnię wody, naskoku na nią i wykonanie jak najdłuższego ślizgu.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor