Znawcy instrumentów w Ostromecku. Trzy dni wykładów i koncertów
Fortepian Zygmunta Noskowskiego w Pałacu Starym w Ostromecku / fot. Dariusz Gackowski MCK
Już po raz drugi znawcy instrumentów z całej Polski przyjechali na konferencję do Ostromecka. Wykłady potrwają do wtorku (18 września). Na zakończenie każdego dnia odbywa się koncert - nietypowy, bo zagranym na historycznych instrumentach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W niedzielę 16 września w Ostromecku rozpoczęła się II Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna, czyli spotkanie znawców instrumentów muzycznych z całego kraju.
– Po sukcesie ubiegłorocznej konferencji postanowiono kontynuować ideę dorocznego spotykania się w podbydgoskim Ostromecku – informuje Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury, które jest organizatorem wydarzenia.
Konferencję otworzyła w niedzielę (16 września) promocja książki Krystyny Starczak-Kozłowskiej „Życie na przełomie” o Andrzeju Szwalbem - twórcy m.in. Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz Kolekcji Zabytkowych Fortepianów znajdującej się w Pałacu Starym w Ostromecku.
Konferencja potrwa do wtorku 18 września. Dokładny program można znaleźć TUTAJ.
Każdy dzień konferencji zakończy nietypowy koncert. Muzyka wykonywana będzie na oryginalnych, historycznych instrumentach. W tym roku pojawią się również instrumenty eksperymentalne, ludowe, a nawet duet saksofonu z fortepianem.
Organizatorami konferencji są Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a współorganizatorem Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
Program koncertów:
Poniedziałek (17 września), godz. 19.30, Pałac Nowy
Koncert w 200. rocznicę powstania „Sonaty Hammerklavier” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu pianisty dr. Mariusza Klimsiaka z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert zostanie wykonany na zabytkowym fortepianie marki Broadwood z 1846 r. z kolekcji Andrzeja Włodarczyka.
Poniedziałek (17 września), godz. 21.00, Pałac Stary - Sala błękitna
Promocja nowej, drugiej płyty nagranej na zabytkowym fortepianie należącym do kompozytora Zygmunta Noskowskiego, który znajduje się w Kolekcji Ostromeckiej. Na początek odbędzie się prelekcja Andrzeja Dorędy, stroiciela i opiekuna technicznego Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, który opowie o najnowszych dziejach kolekcji. Następnie, koncert pieśni Zygmunta Noskowskiego na jego fortepianie Krall&Seidler z 1890 roku, wykonają: Wojciech Dyngosz (baryton), Monika Litwin-Dyngosz (mezzosopran) i Justyna Jakubowska (fortepian).
Wtorek (18 września), godz. 16.00, Pałac Nowy
Koncert tradycyjnych instrumentów Beskidu Żywieckiego w wykonaniu kapeli Marcina Blachury i Przemysława Ficka.
Wtorek (18 września), godz. 19.00, Pałac Nowy
Koncert na zakończenie konferencji w wykonaniu dr Justyny Jażdżyk, pianistki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz saksofonisty Michała Maślaka. W programie: Cesar Franck, Sonata A-dur na skrzypce z fortepianem w transkrypcji na saksofon z fortepianem.