Zniknął IC Rejewski. Bruski pisze do PKP
fot. Anna Kopeć
Aż 10 pociągów dziennie wozi pasażerów z Bydgoszczy do Warszawy po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy. Niestety, nie ma wśród nich składu o nazwie IC Rejewski. Prezydent Rafał Bruski napisał list do prezesa PKP InetrCity.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Z bydgoskiego dworca głównego do Warszawy odjeżdża codziennie 10 pociągów: 4.18 TLK Brda, 5:27 IC Kujawiak, 6:03 TLK Łuczniczka, 7:47 TLK Noteć, 9:18 TLK Ogiński, 10:24 IC Moniuszko, 12:31 TLK Zamoyski, 14:14 IC Wieniawski, 16:31 TLK Kochanowski, 18:39 IC Kopernik.
W nowym rozkładzie nie ma składu IC Rejewski, który kursował od grudnia 2017 roku na trasie Bydgoszcz-Warszawa przez Toruń, Jabłonowo Pomorskie i Iławę. Ostatni odjechał z do stolicy w sobotę (8 grudnia) o 10:34.
Nazwę Rejewski pociąg otrzymał w konkursie jaki PKP Intercity zorganizowało w 2017 roku. Pierwotnie miał się nazywać „Enigma”, ale po interwencji lokalnych mediów i petycji podpisanej przez mieszkańców miasta koleje przychyliły się, żeby jednak nosił nazwę na cześć słynnego polskiego kryptologa. Uroczystość odprawienia pierwszego składu uświetniła swoją obecnością na bydgoskim dworcu siostra Mariana Rejewskiego w towarzystwie posła Piotra Króla i Krzysztofa Osińskiego z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Pociąg zniknął po cichu. Teraz PKP Intercity wyjaśnia, że w konkursie nadało nazwy tymczasowe pociągom, na rok. Przewoźnik przeprowadził w ostatnich latach trzy edycje plebiscytu na nazwy pociągów. - Na wniosek społeczności mieszkańców Bydgoszczy i okolic jako przewoźnik w rozkładzie jazdy 2017/2018 nadaliśmy nazwę „Rejewski” dla połączenia między Bydgoszczą i Warszawą. Inicjatywa ta miała na celu przybliżenie, przypomnienie oraz uczczenie postaci Mariana Rejewskiego. W ramach trzeciej edycji wybrano również nazwy dla innych składów PKP Intercity, m.in. TLK „Magnolia”, IC „Jagiellończyk” czy IC „Pobożny”, nazwy te również nie zostały zachowane w rozkładzie jazdy 2018/2019 – czytamy w informacji prasowej PKP Intercity.
Czy Rejewski powinien być patronem jednego z pociągów do Warszawy? Wątpliwości nie mają historycy i przedstawiciele mediów. Lokalna „Gazeta Wyborcza” w redakcyjnym komentarzu w Internecie napisała: „Bydgoszcz nie ma wielu bohaterów przez wielkie B. Marian Rejewski jest nim na pewno. Zgadzam się z Krzysztofem Osińskim z IPN, że trudno o lepszego patrona dla pociągu Bydgoszcz-Warszawa. Powinien nim być na stałe. To sprawa pozornie błaha - dotyczy promocji naszego miasta i tworzenia jego wizerunku”.
W sondzie zorganizowanej pod komentarzem, aż 97 proc. czytelników jest tego samo zdania.
Prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski wystosował nawet list w tej sprawie do Marka Chraniuka, prezesa zarządu „PKP Intercity” S.A.
„Zwracam się do Pana Prezesa z prośbą o nadanie jednemu z połączeń pasażerskich sieci Intercity, relacji Bydgoszcz-Warszawa, stałej nazwy „Rejewski” – czytamy w liście. „Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego. To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii. Dzięki jego pracy i zdolnościom koszmar II wojny światowej skrócił się w skali globalnej o kilka lat. To ogromna zasługa człowieka, ale także powód dumy dla wszystkich Polaków – godny niezmiennego i konsekwentnego przypominania i promowania”.