Zdrowie i uroda 20 wrz 2020 | Jarosław Aleksander
Nowy objaw COVID-19? Naukowcy biją na alarm!

fot. pixabay

Naukowcy z uniwersytetu w Brnie stwierdzają występowanie nowego objawu COVID-19. Może on być mylony z popularnymi infekcjami. Lekceważenie go jest bardzo niebezpieczne.

Dr Abanoub Riad ujawnił, że owrzodzenie języka, które jest efektem różnego typu infekcji wirusowych, może być jednym z objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Objaw ten do tej pory lekceważony może być bardzo niebezpieczny.

 

”Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka” – pisze dr Riad na łamach czasopisma "Oral Diseases".

 

Z badań wynika, że tego typu infekcje pojawiały się u wielu osób przechodzących COVID tzw. bezobjawowo. Lekceważenie takich objawów to ogromny błąd.

 

Przy infekcjach wirusowych, w tym przypadku SARS-CoV-2, mogą ujawnić się różne nietypowe objawy. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie - komentuje specjalistka od chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska w rozmowie z portalem "ABC Zdrowie".

 

Naukowcy badają nadal związek objawów infekcji jamy ustnej z COVID.

 

 

Źródło: ABC Zdrowie

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz