Zdrowie i uroda 30 lis 07:00 | kd
UWAGA! Zmiany w nakazie noszenia maseczek.  Teraz nawet w trakcie posiłku!

Od soboty (28 listopada) obowiązują nowe zasady w nakazie zasłaniania ust i nosa. Jednocześnie prawnicy zaapelowali do rządu by szybko znowelizował wprowadzone zmiany.

Od soboty, kiedy to zostały wprowadzone zmiany w nakazie zasłaniania ust i nosa, jesteśmy zobligowani do noszenia tzw. maseczki nawet w tzw. przestrzeni open space. Do tej pory przepis ten można było omijać, wykonując służbowe obowiązki.

Tym samym obowiązek noszenia maski będzie działał nie tylko w zatłoczonym biurze, ale nawet firmowej kuchni. Ekspert od ochrony danych Piotr Lejza z serwisu prawo.pl wyjaśnia, że według tego przepisu od rozszerzonego obowiązku zasłaniania ust i nosa, który wszedł w życie od soboty, "wyjątków nie ma" i że jest to "bubel prawny".

Zgodnie z rozporządzeniem, pracownicy muszą nosić maski nawet w kuchni czy firmowej stołówce, gdzie przecież spożywa się posiłki. Zarazem niemożliwe staje się spożywanie posiłku przy swoim biurku. 

Nowy obowiązek dotyczy nie tylko biur i ogólnie zakładów pracy, ale także budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

 

 

Inf. prawo.pl

 

kd Autor