Aktualności 25 cze 2020 | Jarosław Aleksander
143 osoby nie żyją. Tragedia rozgrywa się każdego dnia

fot. policja.pl

Sezon wakacyjny przed nami, mimo to w tym roku utonęły już 143 osoby. Statystyki są przerażające. Najczęstszą jest alkohol.

Wiele wskazuje na to, że nadchodzący sezon będzie rekordowy pod tym tragicznym względem. W 2019 roku na terenie Polski odnotowano 471 wypadków utonięcia. Z danych Komendy Głównej Policji, statystyczna ofiara utonięć to mężczyzna po 30. roku życia. Głównym powodem wypadków jest nietrzeźwość i nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą.

Niestety w tej kwestii kluczowy jest zdrowy rozsądek. Taka skala utonięć wynika z nieodpowiedzialnych zachowań samych ofiar. Alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonych oraz inne nieodpowiedzialne zachowania to przyczyna tak przerażających statystyk.

Na czarny humor zakrawa niestety prawdziwe porównanie naszych danych z krajami europy zachodniej.

W czasie gdy w Polsce w 2019 roku ilość utonięć przekroczyła 400 w Holandii było takich przypadków 9. Z tych 9 ofiar 8 było Polakami.

Z powodu coraz częstszych przypadków nietrzeźwości nad wodą, w całej Polsce ruszyła już 14. edycja akcji “Pływam bez promili”. Organizatorzy przedsięwzięcia obrali sobie za cel edukowanie turystów. W akcje angażują się sportowcy, aktorzy, policja. Tylko prewencja może zmienić tragiczny bilans. Jednak jej skuteczność zależy od naszej świadomości i autorefleksji podczas rekreacji wodnej.

 

Na podstawie: policja.pl/WOPR

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz