Aktualności 31 lip 17:19 | kp
Inwestycja ma rozwiązać problem smrodu w Siernieczku. Remondis czeka na decyzję środowiskową

fot. Remondis/ wizualizacja

Spółka Remondis złożyła wniosek do Urzędu Miasta Bydgoszczy o wydanie decyzji środowiskowej dla hermetyzacji instalacji do zagospodarowania odpadów przy ul. Inwalidów. O rozwiązanie problemów z zapachami upominali się mieszkańcy Siernieczka.

– Inwestycja jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Siernieczka w związku z występującym okresowo problemem uciążliwych zapachów – przypomina Remondis. – Dzięki inwestycji rozładunek odpadów oraz cały proces ich zagospodarowania przebiegać będą w zamkniętych halach wyposażonych w biofiltry oczyszczające powietrze.

Dodatkowo specjalny system podciśnienia umożliwi eliminacje nieprzyjemnych zapachów. – W pierwszej kolejności zhermetyzowana zostanie kompostowania – główne źródło występujących odorów. Następnie przebudowa obejmie stację segregacji – przekazuje Agnieszka Sikorska, asystent zarządu Remondis Bydgoszcz.

Aby procedura przebiegała szybciej, wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożono wraz z raportem o oddziaływaniu na środowisko. – Chcemy jak najszybciej przejść etap formalno-prawny i rozpocząć budowę. Liczymy, że stanie się to na przełomie 2020 i 2021 roku. Pozytywne efekty mieszkańcy odczują już po kilku miesiącach od wbicia pierwszej łopaty – mówi Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis.

Informuje on, że równolegle spółka wdraża doraźne rozwiązania, by mieszkańcy nie musieli już zmagać się z problemami nieprzyjemnych zapachów. Jednak do czasu hermetyzacji problem może występować okresowo, za co w imieniu spółki przeprasza.

– Po modernizacji, bydgoska instalacja będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju i nieuciążliwą dla otoczenia – zapewnia Pieszczek. Koszt takiej inwestycji to około 30 mln złotych. Jej kształt został stworzony przy współpracy Rady Społecznej – m.in. przedstawicieli osiedla Siernieczko. Zgodnie z prośbą mieszkańców, według planu żadna brama obiektu nie będzie zlokalizowana bezpośrednio od strony osiedla mieszkaniowego.

źródło: Remondis Bydgoszcz Sp. z o.o.

kp Autor