Aktualności 14 lip 2020 | kp
Nowe chodniki w Śródmieściu. Powrót do historii w sercu Bydgoszczy

fot. ZDMiKP

W najbliższych tygodniach planowane są remonty chodników na terenie Śródmieścia. Drogowcy przybliżają historię ulic, a nowy układ płyt ma o ich „starodawności” przypominać.

Estetyka remontowanych ulic w Śródmieściu będzie nawiązywać do przeszłości – odtworzony zostanie historyczny sposób układania płyt chodnikowych (wzór karo). Wykonawca zastosuje też kamienne opaski. O takie rozwiązanie zabiegała Rada ds. Estetyki Miasta.

Jako pierwszy przebudowie poddany został chodnik wzdłuż ulicy Pomorskiej, wyłożony jeszcze nie „docelowymi” płytami (zdjęcie z prawej), ale już we właściwy wzór. 

mat. Menedżera Starego Miasta i Śródmieścia/Facebook

– Na zdjęciach widoczna jest korekta ułożenia na wcześniej zaplanowanym, trwającym obecnie remoncie na Pomorskiej. Mała zmiana, a już dodaje dużo smaku i elegancji – napisał 11 lipca  Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, na oficjalnym profilu na Facebooku.

Inne płyty na Śniadeckich i Warmińskiego

Wspólnie z przewodniczącym Rady ds. Estetyki, prof. Dariuszem Markowskim, uczestniczył w wyborze nowych płyt, którymi wyłożona zostanie ulica Śniadeckich. Bakalarczyk jest przekonany, że nowe płyty „są ładniejsze, ciemniejsze, mają fakturę, która czyni je dużo łatwiejszymi w utrzymaniu” – pisze. „Oprócz tego są mniejsze i grubsze, a więc bardziej odporne na uszkodzenia. Dzięki temu, że są gładkie są także dużo przyjemniejsze dla pieszych, wózków czy niepełnosprawnych od kostki betonowej”.

Na początek ma zostać wykonany remont po północnej stronie ulicy Śniadeckich – od Pomorskiej do Gdańskiej. Drugi etap, po stronie południowej, rozpocznie się po zakończeniu prac wodociągowych. 

Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy informuje, że wymiana nawierzchni czeka też ul. Warmińskiego – od Dworcowej do ul. Zduny. Prace mają być wykonywane w podobnym standardzie, a na zjazdach zastosowana zostanie kamienna kostka.

Historyczne ulice

– Ulica Śniadeckich ma długość około 850 metrów. Wytyczono ją w połowie XIX wieku. Stała się główną osią powstającej wówczas nowej dzielnicy ulokowanej pomiędzy ul. Gdańską i dworcem kolejowym – przekazują bydgoscy drogowcy. – Do ulicy przylega wytyczony wówczas pl. Piastowski, pełniący do dziś targową funkcję – dodają.

W tym samym czasie wytyczona została także ulica dr. E. Warmińskiego. – W 1896 uruchomiano przy niej pierwszą elektrownię. Węgiel dowoziły wówczas do niej towarowe wagony tramwajowe – tłumaczy ZDMiKP. – Znacznie starszy rodowód sięgający prawdopodobnie lokacji miasta ma ulica Pomorska. Wzniesione wokół niej kamienice pochodzą w większości z lat 1865-1910.

źródło: ZDMiKP, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia/Facebook

kp, mk

kp Autor