Aktualności 24 kwi 14:03 | Redaktor
Ministerstwo przekazało pieniądze na respirator bydgoskiego UTP

fot. UTP

125 tys. złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał projektowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy respirator o prostej konstrukcji, który umożliwia właściwe dotlenienie płuc pacjentów zakażonych koronawirusem.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainicjował opracowanie projektu respiratora o prostej konstrukcji – UCM 01. Prototyp otrzymał wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Prace nad zbudowaniem prostego respiratora do wspomagania pacjentów z niewydolnością oddechową spowodowaną COVID-19 wkroczyły w nowy etap – informuje Franciszek Bromberek, Kierownik Biura Rektora UTP.

– Obecnie Zespół projektowy przygotowuje dwa prototypy respiratora, które będą przekazane do badań w warunkach klinicznych mających na celu dopuszczenie ich do stosowania w szpitalach – dodaje.

W poniedziałek (20 kwietnia) UTP wysłało opis respiratora do ministerstwa, a w czwartek (23 kwietnia) otrzymało informację o decyzji wsparcia prac nad jego prototypem. Uczelni przyznano dotację w wysokości 125 tysięcy złotych.

– Naszym założeniem jest jak najszybsze zbudowanie prototypów i przekazanie ich do dalszych prac. Planujemy prace te zakończyć w pierwszych dniach maja. Przyznana dotacja umożliwi nam zintensyfikować prace – informuje uczelnia.

kp

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor