Bydgoszcz 25 lip 2019 | Redaktor

Na Kapuściska trwa wycinka drzew po budowę ciepłociągu. Pod topór przeznaczono ponad 200 sztuk. Sprawę szeroko opisują bydgoskie media. Ratusz przekonuje, że na osiedlu realizuje projekt masowych nasadzeń.

Wycinka na Kapuściskach wiąże się z realizowaną przez Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej modernizacją sieci ciepłowniczej. Inwestor został zobowiązany się do wykonania nasadzeń zastępczych. Okazuje się jednak, że większość nowych drzew posadzonych zostanie w innych miejscach Bydgoszczy, m.in. na osiedlu Leśnym.

Z relacji bydgoskich mediów oraz reakcji w mediach społecznościowych wynika, że bydgoszczanie są oburzeni przeprowadzeniem całej operacji. W czwartek (25 lipca) ratusz zareagował na burzę jaka się wytworzyła się wokół wycinki na Kapuściskach i przygotował materiał prasowy.

„Obecnie największym placem budowy jest modernizacja węzła Szarych Szeregów. Od podstaw budowane są nowe rozjazdy, torowiska, drogi rowerowe. Remontujemy też jezdnie i chodniki. Przebudowany węzeł ma gwarantować bezpieczne podróże i umożliwiać lepsze skomunikowanie osiedli Kapuściska, Glinki i Wyżyny z wykorzystaniem tramwajów. Część linii będzie kursować w kierunku centrum przez ulicę Kujawską. W ramach rozbudowy węzła Szarych Szeregów wykonawca ozdobi sąsiedztwo nowych przystanków tysiącami krzewów. Efektowne klomby powstaną między innymi przy nowej pętli na Magnuszewskiej. Pasy przenikających się nasadzeń z kosodrzewiny i róż okrywowych ozdobią centralną wyspę węzła z rozjazdami tramwajowymi. Początek ulicy Bełzy zdobić ma skwer wypełniony pasem tawuł i drzew – zarówno nowych jak i przesadzonych z innych miejsc. Będą rosły tam m.in. śliwy wiśniowe i lipy drobnolistne. Szereg przyległych skupisk krzewów zostanie zrekultywowanych” – czytamy w materiale.

Ale to nie wszystko. Dalej ratusza chwali się zielenią przy przebudowanej pętli tramwajowej na Kapuściskach: „Zasadziliśmy tam ponad 30 drzew i kompozycje złożone z blisko 3000 krzewów. Tramwajowo-autobusowa pętla nabrała charakteru estetycznego skweru. Rosną na niej m.in. ozdobne gatunki brzóz i jabłoni. Zaaranżowane zostały klomby złożone z dereni i kwitnącego na żółto żarnowca. Wyspę na rondzie obsadziliśmy natomiast różami okrywowymi, kosodrzewiną i rokitnikiem o pomarańczowych owocach”.

Ponieważ materiał jest ściśle powiązany z inwestycjami nie mogło zabraknąć informacji o budowie basenu: „Na finiszu jest też budowa basenu, który wkrótce oddamy do użytku. Obiekt zbudowaliśmy przy  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Szarych Szeregów. Jego budowę powiązaliśmy z nasadzeniem około 100 nowych drzew. Wśród nich dominują dęby szypułkowe, jarzęby i klony w różnych odmianach. Nasadzenia uzupełniło ponad 600 krzewów w tym efektownie kwitnących hortensji. Na klombach wokół basenu rosną też pęcherz nice i tawuły”.

Z ratuszowej informacji dowiadujemy się też: „Dużą liczbę nasadzeń zrealizowaliśmy w poprzednich latach. Lipami drobnolistnymi obsadziliśmy ulicę Wojska Polskiego na wysokości bloków z numerami 36-38 oraz odcinek od ul. Kombatantów do 16 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zyskały szpaler platanów klonolistnych. Nowe nasadzenia realizowaliśmy też w rejonie ulic Toruńskiej i Zacisze. To łącznie blisko 60 drzew i 750 krzewów. Planowane są też kolejne nasadzenia przy ul. Szarych Szeregów w pobliżu szkoły dosadzimy sosny i świerki. W pasie rozdziału ul. Wojska Polskiego na wysokości ul. Kombatantów pojawią się świerki i złotoklap”.

O inwestycji KPEC ratusz pisze krótko i zachwala: „Przedsięwzięcie obejmuje zmianę sposobu zasilania aż 60 budynków na Kapuściskach i przebudowę 4 kilometrów sieci. Dzięki tej inwestycji usunięte zostaną przestarzałe podgrzewacze wody typu „junkers”. Poza tym ograniczone zostaną straty w przesyle ciepła, co przynosić będzie spore oszczędności”.

Niestety, w zamian za wycinkę ponad 200 drzew, „nasadzenia zastępcze na Kapuściskach to 33 nowe drzewa”, a „spółka przez trzy lata będzie dbała też o ich prawidłowe ukorzenienie”.

Ratusz tłumaczy też: „Ze względu na bardzo gęstą sieć instalacji podziemnych na Kapuściskach coraz trudniej o miejsca na sadzenie dużych drzew. Stąd miedzy innymi preferowane są przede wszystkim nasadzenia krzewów. Wybierane są również miejsca znajdujące się w innych rejonach miasta”.

Na piątek konferencje prasową na temat wycinki na Kapuściska oraz planowanej wycinki na osiedlu Leśnym zwołali działacze Partii Zieloni.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor