Bydgoszcz 14 sty 2022 | ak
Będą kolejne kamery miejskiego monitoringu

fot. UMB

Bydgoski system monitoringu liczy 264 kamery. W tym roku zostanie rozszerzony o kolejne punkty m. in. na Wyspie Młyńskiej. Część z nich powstanie w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

W tym roku Miasto planuje instalacje kamer na ogólnodostępnym terenie Zespołu Szkół i Placówek nr 1, przy ul. Stawowej 53.  W ramach zadania wyłonionego w BBO zostanie zainstalowanych sześć kamer, które będą zintegrowane z monitoringiem miejskim.

Ponadto w 2022 roku kontynuowana będzie modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu Wyspy Młyńskiej i jej otoczenia. Na Wyspie Młyńskiej powstanie również nowy punkt miejskiego monitoringu w pobliżu Galerii Sztuki Nowoczesnej. W sumie pojawią się cztery nowe kamery, a dwie zostaną wymienione na nowe.

Jak informuje ratusz, urządzenia w naszym mieście są montowane na uczęszczanych skrzyżowaniach oraz w rewitalizowanych parkach. W ubiegłym roku monitoring miejski wzmocnił ochronę komunalnego cmentarza na Okolu. Łącznie zainstalowane zostały cztery kamery stałopozycyjne i dwie obrotowe. Kolejny punkt powstał od strony ul. Nakielskiej, który również obejmuje część cmentarza. Ze względu na zabytkowy charakter nekropolii kamery zostały zainstalowane na stylowych słupach i ukryte w ciemnych kloszach.

Miejskie kamery pomocne są w ujawnianiu wykroczeń i przestępstw. W zeszłym roku dzięki monitoringowi udało się ujawnić 2,6 tys. zdarzeń. Monitoring najbardziej skuteczny okazał się przy ujawnianiu bójek i awantur, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, osób nietrzeźwych, źle zaparkowanych pojazdów. Kamery pomagały też bardzo często wyjaśniać przebieg kolizji i wypadków. System obsługiwany jest przez pracowników Straży Miejskiej.

źródło: UMB

ak Autor