Bydgoszcz 19 wrz 2020 | kp
Miasto inwestuje w śródmiejską ulicę. Kolejna zabytkowa kamienica w remoncie

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto w ostatnich latach zdecydowało się poprawić wygląd jednej ze śródmiejskich ulic. Nową elewację zyskują kolejne zabytkowe budynki ulicy Świętojańskiej, która w głównej mierze zabudowana jest kamienicami z przełomu XIX i XX wieku.

Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Świętojańskiej 9, który ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Trzykondygnacyjny budynek, jak większość zabudowań tej ulicy, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Pełni funkcję mieszkalną. Wyróżnia się niewielkim ryzalitem i symetrią.

– Parter jest boniowany, a cześć fundamentu wykonano z licowanej cegły. Przy linii dachu umieszczono pas konsoli – informuje miasto. – Koszt prac zleconych przy elewacji frontowej to 160 tysięcy złotych.

ul. Świętojańska 22/ fot. Urząd Miasta Bydgoszczy 

W ostatnich latach nową, beżową elewację uzyskały dwie zabytkowe kamienice stojące przy ulicy Świętojańskiej – z numerami 5 i 22. Obok drugiej z nich stoi obiekt z numer 20 – początkowo szkoła powszechna, dzisiaj budynek Collegium Medicum (w 2003 roku miasto przekazało go uczelni).

Zabytkowy gmach, wzniesiony w 1888 roku jest ozdobą nie tylko tej ulicy, ale także samego Śródmieścia. W ostatnich latach przeszedł on metamorfozę. W budynku wykonano szereg prac konserwatorskich, w tym między innymi oczyszczono elewację, wykonano remont więźby dachowej oraz zagospodarowano otoczenie.

ul. Świętojańska 20/ fot. Urząd Miasta Bydgoszczy 

Z kolei w tym roku nowego wyglądu nabrała trzykondygnacyjna kamienica, która stoi przy ul. Świętojańskiej 11. Budynek, choć nieduży, wyróżnia się bogatymi zdobieniami. Kilka okien zwieńczonych jest głowicami. Środkowa część budynku jest nieznacznie wysunięta (tzw. ryzalit). Obecnie kamienica pełni funkcję mieszkalną.

ul. Świętojańska 11/ fot. Urząd Miasta Bydgoszczy 

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy 

kp Autor