Bydgoszcz 16 cze 16:41 | ak
Uroczystości Bożego Ciała w Bydgoszczy. Ulicami przeszły procesje [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sprzed bydgoskich parafii po Mszach św. wyruszyły procesje wiernych.

W Uroczystość Bożego Ciała wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym do czterech ołtarzy. Przy każdym odczytywanye były fragmenty Ewangelii, nawiązujące do tematyki Eucharystycznej. Ołtarze  symbolizują cztery strony świata, jest to znak, że Chrystus jest wynoszony na wszystkie strony naszego życia.

Procesji z bydgoskiej katedry, która przeszła ulicami starówki, przewodniczył ks. biskup Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji podkreślił w czasie homilii, że Najświętszy Sakrament to jedna z największych naszych świętości. - Niczego nie ujmuję świętości chrztu, bierzmowania, kapłaństwa, małżeństwa, pokuty, namaszczenia chorych. Nie umniejszam świętości Pisma Świętego ani znaków i narzędzi, przez które Bóg działa. Jednak ta obecność, z którą mamy do czynienia w Eucharystii, nie da się porównać z żadną inną - mówił.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją w 1420 roku.

ak Autor