Film 17 lis 2022 | Redaktor
Andrzej Seweryn ze Specjalną Nagrodą dla Polskiego Artysty na EnergaCAMERIMAGE

Andrzej Seweryn, materiał organizatora

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE jest nade wszystko świętem twórców, którzy stoją raczej za niż przed kamerą i nie skupiają przeważnie na sobie świateł reflektorów; celebracją ich wysiłków w zamienianiu kina, medium powstałego w celach stricte rozrywkowych, w dziedzinę sztuki.

Nie zmienia to faktu, że EnergaCAMERIMAGE docenia również od lat wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina. W trakcie ponad 20 lat istnienia Festiwal nagrodził wielu wybitnych aktorów – Gary'ego Oldmana, Charlize Theron, Gustawa Holoubka, Ralpha Fiennesa, Willema Dafoe, Jana Machulskiego, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Jerzego Stuhra, Julię Ormond, Johna Malkovicha, Liama Neesona, Alana Rickmana, Kennetha Branagha, Edwarda Nortona, Haley Bennett, Danny'ego DeVita, Richarda Gere'a i innych – którzy są nieodmiennie kojarzeni z udziałem w niekonwencjonalnych projektach oraz poszukiwaniami coraz to nowych środków artystycznego wyrazu. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że już niedługo do tej grupy dołączy polski aktor Andrzej Seweryn, który w trakcie 30. edycji EnergaCAMERIMAGE odbierze osobiście Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Aktorskiej.

Czytaj też: Uroczyste otwarcie 30.edycji Festiwalu CAMERIMAGE

Andrzej Seweryn gra w kinie, teatrze i telewizji od lat 60. XX wieku, a na swoim koncie ma dziesiątki wybitnych i pamiętnych ról. Od Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy po Ostatnią rodzinę Jana P. Matuszyńskiego, od Nocy i dni Jerzego Antczaka po Różyczkę Jana Kidawy-Błońskiego, Andrzej Seweryn wielokrotnie udowodnił, że ani nie ma postaci, której by nie potrafił zagrać, ani gatunku, w którym by nie umiał się odnaleźć. Brylował w wystawnych superprodukcjach jak Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy i Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana, emocjonował w serialach Ekipa, Rojst oraz Król, poruszał w bardziej kameralnych i niezależnych Prymasie. Trzech latach z tysiąca Teresy Kotlarczyk czy klasyku kina moralnego niepokoju Bez znieczulenia Andrzeja Wajdy. Współpracował z takimi filmowcami jak Steven Spielberg (Lista Schindlera), Agnieszka Holland (Całkowite zaćmienie), Peter Greenaway (Nightwatching). W tym roku pokaże międzynarodowej publiczności zgromadzonej w Toruniu swój najnowszy film, Liczbę doskonałą Krzysztofa Zanussiego, a także odbierze w trakcie Ceremonii Zamknięcia festiwalu Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Aktorskiej, dołączając tym samym do powiększającej się sukcesywnie rodziny EnergaCAMERIMAGE.

 

źródło: EnergaCAMERIMAGE

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor