Ruszają poszukiwania ORP „Orzeł”. Mija własnie 80 lat od ostatniego rejsu
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Inne z kategorii
Historia znana, czy nieznana? [WIDEO]
Groza niesprawiedliwej zemsty. Mord Niemców na bydgoszczanach.
ORP Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen.
We wrześniu 1939 r. okręt zdobył sławę brawurową ucieczką z internowania w Tallinie. Następnie załoga przeprowadziła jednostkę przez Bałtyk i Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii, nawigując jedynie w oparciu o odtworzone z pamięci mapy. Operując z Wysp Brytyjskich, 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”, który transportował niemieckich żołnierzy w ramach operacji Weserübung, czyli niemieckiej inwazji na Norwegię.
Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.
Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, którego prezesem jest znany autor książek o tematyce marynistycznej Mariusz Borowiak na swoim koncie ma już odnalezienie wraku ORP Kujawiak u wybrzeży Malty.
Wkrótce cała ekipa wyruszy w rejs poszukiwawczy. Do przebadania mają znaczny obszar, co z pewnością nie ułatwia poszukiwań.