Historia 22 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Ruszają poszukiwania ORP „Orzeł”.  Mija własnie 80 lat od ostatniego rejsu

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

ORP Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen.

We wrześniu 1939 r. okręt zdobył sławę brawurową ucieczką z internowania w Tallinie. Następnie załoga przeprowadziła jednostkę przez Bałtyk i Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii, nawigując jedynie w oparciu o odtworzone z pamięci mapy. Operując z Wysp Brytyjskich, 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”, który transportował niemieckich żołnierzy w ramach operacji Weserübung, czyli niemieckiej inwazji na Norwegię.

Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, którego prezesem jest znany autor książek o tematyce marynistycznej Mariusz Borowiak na swoim koncie ma już odnalezienie wraku ORP Kujawiak u wybrzeży Malty.

Wkrótce cała ekipa wyruszy w rejs poszukiwawczy. Do przebadania mają znaczny obszar, co z pewnością nie ułatwia poszukiwań.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.