Spotkanie z ks. Jarosławem Wąsowiczem – o etosie Żołnierzy Wyklętych [ZAPROSZENIE]
![Spotkanie z ks. Jarosławem Wąsowiczem – o etosie Żołnierzy Wyklętych [ZAPROSZENIE]](/photo/article/w770/28874.jpg)
fot. Archiwum / Anna Kopeć
Stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci zaprasza na spotkanie z ks. Jarosławem Wąsowiczem SDB – historykiem, publicystą i kapłanem, który od lat bada dzieje antykomunistycznego podziemia oraz niezależnych ruchów młodzieżowych w PRL. Wydarzenie odbędzie się 17 marca 2025 roku (poniedziałek) o godzinie 18:00 przy al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 38 w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Żywa lekcja historii w cieniu oficjalnych obchodów – inicjatywa Bydgoskich Patriotów
IPN przypomniał bydgoski przełom [WIDEO]
Kim jest ks. Jarosław Wąsowicz?
To postać dobrze znana zarówno w środowiskach patriotycznych, jak i naukowych. Salezjanin, doktor habilitowany historii, autor licznych publikacji poświęconych historii oporu wobec komunizmu w Polsce. W młodości działał w Federacji Młodzieży Walczącej, co miało ogromny wpływ na jego późniejsze zainteresowania. Jest również dyrektorem Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej i wykładowcą historii Kościoła.
Jego badania koncentrują się wokół działalności podziemia antykomunistycznego, opozycji młodzieżowej w PRL oraz martyrologii duchowieństwa podczas II wojny światowej. Jest autorem m.in.:
- „Biało-zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981–1989”
- „Niezależny ruch młodzieżowy w Gdańsku w latach 1981–1989”
- „Lądzcy męczennicy. Obóz przejściowy dla duchowieństwa w Lądzie n. Wartą (1940–1941)”
- „Niezłomny pasterz Kościoła”
Szczególnie ważna jest jego książka poświęcona arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi, współbratu zakonnego Wąsowicza, bliskiemu współpracownikowi kard. Stefana Wyszyńskiego, który po aresztowaniu przez UB był brutalnie torturowany, ale nie złamał się i nie zdradził Kościoła. Ks. Wąsowicz wnikliwie przeanalizował dokumenty służb bezpieczeństwa, ukazując kulisy prześladowań duchowieństwa w PRL i niezłomną postawę abp. Baraniaka, który odegrał kluczową rolę w ocaleniu Prymasa Tysiąclecia.
O czym będzie spotkanie?
Głównym tematem rozmowy będzie etos Żołnierzy Wyklętych – ich niezłomna postawa, walka o wolną Polskę i pamięć o tych, którzy do końca nie złożyli broni. Ks. Wąsowicz od lat bada losy powojennego podziemia i ma ogromną wiedzę na temat tego, jak Żołnierze Wyklęci byli przedstawiani w czasach PRL, a jak dzisiaj kształtuje się ich obraz w społeczeństwie.
To wydarzenie to doskonała okazja do spotkania z człowiekiem, który nie tylko zna historię, ale też od lat działa na rzecz jej upamiętniania. Warto przyjść, posłuchać i podyskutować!