Tu był przystanek autobusowy! Pamiętacie taki plac Kościeleckich
Historia
4 sty 2022
| kd
Miejski dworzec autobusowy w Bydgoszczy powstał w 1933 roku staraniem władz miejskich. Urządzono go na dotychczas niezabudowanej działce przy placu Kościeleckich 3. Co interesujące przez mniejszą, północną część tejże działki, przyległą do ul. Magdzińskiego, przepływała niegdyś odnoga Brdy (w XVII-XVIII w. zapiaszczona i zasypana), która spełniała rolę zewnętrznej fosy grodowej i zamkowej oddzielając wyspę grodową i zamkową od stałego lądu.
Inne z kategorii
Parterowy budynek dworca mieszczącego biuro, poczekalnię z bufetem, pokój dla personelu oraz ustępy zaprojektował inżynier architekt Bogdan Raczkowski. Dworzec do użytku podróżnych uroczyście oddano 30 grudnia 1933 roku. Natomiast prace przy zagospodarowaniu terenu i jego wykończeniu kontynuowano przynajmniej do wiosny 1934 roku. Eksploatację dworca, na mocy stosownej umowy z magistratem, wziął na siebie Pomorski Związek Właścicieli Autobusów, który zarząd nad obiektem powierzył p. Czarnowskiemu.
Dodatkowo 29 stycznia 1934 roku Spółka Akcyjna Standart-Nobel w Polsce (później Vacuum Oil Company) uruchomiła na terenie dworca stację benzynową dysponującą zbiornikiem podziemnym o pojemności 5000 litrów, w sąsiedztwie którego stanął pawilonik do jej obsługi. Stacja funkcjonowała co najmniej do 1939 roku.
Pięcioperonowy dworzec służył potrzebom międzymiastowej komunikacji autobusowej do czasu zbudowania w połowie lat 70. XX wieku nowego dworca autobusowego przy ul. Jagiellońskiej. Podówczas dotychczasowy dworzec zaczął służyć jako zajezdnia autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
W 2011 roku budynek pierwszego dworca autobusowego w Bydgoszczy został rozebrany.
Opracowanie: Bogna Derkowska-Kostkowska