Historia 18 cze 08:47 | Redaktor
Uczcili pamięć generała Zbigniewa Nowka [ZDJĘCIA]

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

W piątą rocznicę śmierci hołd generałowi brygady Zbigniewowi Nowkowi oddali w poniedziałek (17 czerwca) marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członkowie zarządu województwa, radni sejmiku województwa, wdowa Anna Nowek z rodziną, przyjaciele oraz marszałek Senatu w latach 1997-2001 Alicja Grześkowiak.

Gen. Zbigniew Nowek działał w opozycji antykomunistycznej, w 1981 roku kierował strajkiem studenckim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, szefował Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, a w III Rzeczypospolitej współtworzył polskie służby specjalne i stał na czele Urzędu Ochrony Państwa (UOP).

Generał Zbigniew Nowek był patriotą i człowiekiem wierzącym w niepodległość Polski, o którą walczył. Swoją postawą potrafił zjednać ludzi i przekonać ich do swoich wartości. Dla wielu był autorytetem w tym jak powinien wyglądać patriotyzm – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

- O bohaterach trzeba pamiętać tu i teraz. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy wrócili do tego czym oni żyli i pamiętali, że wolność jest nam nie dana, ale zadana – dodała przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

W sali noszącej imię gen. Zbigniewa Nowka w Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek (17 czerwca) została otwarta wystawa poświęcona byłemu szefowi UOP. Na dziesięciu planszach przedstawiono m.in. jego działalność w NZS i opozycji antykomunistycznej, a także pracę w służbach specjalnych. Wystawę na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego przygotowała Książnica Kopernikańska. Część materiałów z domowego archiwum udostępniła Anna Nowek.

Zbigniew Nowek urodził się 1 lipca 1959 roku w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W działalność opozycji antykomunistycznej zaangażował się w czasie studiów. W latach 1980–1981 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK. Karierę w służbach specjalnych rozpoczął w 1990 roku w nowoutworzonym UOP.

W latach 1990–1997 był szefem Delegatury UOP w Bydgoszczy. W listopadzie 1997 został awansowany na stanowisko zastępcy szefa UOP, a 6 lutego 1998 objął funkcję szefa Urzędu, którym kierował do października 2001 roku. W latach 2005-2008 był szefem Agencji Wywiadu. W 2010 roku pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Był również członkiem Kapituły Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym sam został odznaczony w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i prawa człowieka. Zmarł 17 czerwca 2019 roku. Kilka dni później sali 208, w której odbywają się posiedzenia zarządu województwa, nadano imię gen. Zbigniewa Nowka.

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

Źródło: UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor