Komunikacja 8 lip 2019 | Redaktor
53 miliony złotych na drogi gminne i powiatowe - pierwsze umowy podpisane

fot. K-PUW

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w poniedziałek (8 lipca) podpisał z przedstawicielami 34 jednostek samorządu terytorialnego umowy na dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Podpisane umowy opiewają łącznie na kwotę blisko 53 milionów złotych. Są to pierwsze umowy o przekazanie środków z rządowego wsparcia w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, nowego instrumentu wspierania budowy, rozbudowy, przebudowy i remontów dróg powiatowych oraz gminnych.

- To jest przełom. To jest coś, co zmieni kujawsko-pomorskie samorządy. Mało tego, niedługo ogłaszamy kolejny nabór. We wrześniu rozpocznie się realizacja kolejnych inwestycji za kolejne miliardy złotych w Polsce, za kolejne setki milionów w województwie kujawsko-pomorskim – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Mówiąc o infrastrukturze drogowej podkreślam, że jest ona dla gmin, powiatów, województw i całego kraju tym, czym układ krwionośny dla organizmu - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.  - Utrzymana w dobrym stanie, pozwala na rozwój gospodarczy, pozwala na to, aby mieszkańcy mogli poruszać się bezpiecznie i wygodnie, a przedsiębiorstwa mogły jeszcze dynamiczniej się rozwijać.

Poseł Piotr Król zauważył, że „bierzemy udział w czymś, z czym wcześniej do czynienia nie mieliśmy”. -  Trudno sobie wyobrazić rozwój jakiejkolwiek miejscowości bez układu drogowego. Trzeba sobie brutalnie powiedzieć, że część gmin miała tak trudną sytuację finansową, że nie tylko nie było mowy, żeby budować nowe drogi, ale też w odpowiedni sposób dbać o te, które były w ich zarządach. Ja się cieszę, że ta ilość wniosków jest spora  – mówił.

Samorządowcy podkreślali „bardzo duże wsparcie dla małych ojczyzn”, a otrzymane pieniądze „pozwolą na przyspieszenie powstania nowoczesnej infrastruktury drogowej, poprawy bezpieczeństwa, ale i życia naszych mieszkańców”.

Źródło: K-PUW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor