Komunikacja 7 sty 2022 | mk
Modernizacja torowiska na ul. Perłowej. Od soboty zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

kadr z animacji na temat inwestycji/YouTube, Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Dwa przystanki zostaną wyłączone z funkcjonowania, wybrane linie tramwajowe będą realizowały przewozy na zmienionych trasach. Bydgoscy drogowcy informują, że w związku z rozpoczęciem prac na torowisku wzdłuż ulicy Perłowej od soboty (8 stycznia) zaczną obowiązywać zmiany w komunikacji miejskiej.

W ramach inwestycji rozbudowane zostaną  rozjazdy w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową, przy przebudowanych skrzyżowaniach powstaną nowe przystanki tramwajowe. Przebudowa obejmie też ok. 600-metrowy odcinek torowiska: wymieniona zostanie podbudowa, tory i słupy trakcyjne.

W związku z rozpoczęciem prac od 8 stycznia wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. - Zależało nam, aby nie dublować kursów tramwajowych ul. Kujawską. Rozkłady jazdy zostały więc tak zsynchronizowane, aby po zmianie tras, godziny odjazdów tramwajów nie pokrywały się na wspólnych odcinkach – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

W dni powszednie na górny taras mają kursować długie składy; drogowcy zapewniają też, że będą monitorować napełnienie pojazdów i nie wykluczają dokonania korekt w rozkładach, jeśli zaistnieje taka potrzeba. 

Zmiany w komunikacji tramwajowej:
Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone następujące przystanki tramwajowe:
- Szarych Szeregów (po stronie północnej węzła)
- Perłowa / Toruńska (po stronie południowej węzła)

Tramwaje:
Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 9 i 10 będą realizowały przewozy na standardowych trasach
Linia nr 4 – czasowa trasa Glinki – Kujawska – Bielawy,
Linia nr 7 – czasowa trasa Niepodległości – Zajezdnia Tramwajowa,
Linia nr 8 - czasowa trasa Rycerska – Zajezdnia Tramwajowa. ,
Linia nr 11 – zawieszona

Komunikacja zastępcza:
Ulica Toruńska na odcinku od r. Toruńskiego do r. Bernardyńskiego (i dalej do r. Jagiellonów) obsługiwana będzie autobusową linią zastępczą „ZaT".
Obowiązujące przystanki na tej linii:
- rondo Toruńskie
- Toruńska / Hala
- Toruńska / Żupy
- Babia Wieś
- Zbożowy Rynek
- rondo Jagiellonów

Uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza „Za T8" w relacji Kapuściska – rondo Toruńskie z przebiegiem ulicami: Wojska Polskiego, Władysława Bełzy, Spokojną, Toruńską.
Obowiązujące przystanki na tej linii:
- Kapuściska
- Wojska Polskiego / Baczyńskiego
- Wojska Polskiego / Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
- Szarych Szeregów
- Bełzy / Szarych Szeregów
- Spokojna
- Bełzy / Spokojna
- rondo Toruńskie

Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7.

Nowe rozkłady jazdy są dostępne na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Modernizacja torowiska wzdłuż ul. Perłowej to część większej inwestycji -  budowy nowych mostów, tramwajowego i samochodowego, między ulicami Fordońską i Toruńską, w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. W związku z przedsięwzięciem od sierpnia obowiązują zmiany w ruchu drogowym na ul. Fordońskiej i ul. Kazimierza Wielkiego.

Inwestycja ma lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy.

O zmianach w funkcjonowaniu komuikacji miejskiej w związku z planowanym rozpoczęciem prac na ul. Perłowej pisaliśmy kilka dni temu, tutaj

mk Autor