Komunikacja 17 cze 2019 | mk
Skrzyżowanie Pelplińskiej – Orląt Lwowskich wkrótce z sygnalizacją. Drogowcy wybrali wykonawcę

7 kwietnia na feralnym skrzyżowaniu auta „wycięły” latarnię/fot. Anna Kopeć

Prawie 530 tysięcy złotych kosztować będzie sygnalizacja, która ma poprawić bezpieczeństwo na feralnym skrzyżowaniu ulic Pelplińskiej – Orląt Lwowskich – Lawinowej. Wyłoniony w przetargu wykonawca na montaż będzie miał 50 dni.

Przedsiębiorstwo Instalacyjne s. j. E. Jankowiak, W. Tomczak z Bydgoszczy jako jedyne złożyło ofertę w przetargu na budowę sygnalizacji, i żądaną kwotą 528 229 złotych idealnie wpisało się w środki, jakie chciało na ten cel przeznaczyć miasto (532 259 złotych).

Pismem z 14 czerwca bydgoscy drogowcy potwierdzili wybór tej oferty. Na realizację zamówienia firma będzie miała 50 dni.

Na fordońskim skrzyżowaniu często dochodzi do kolizji, w ubiegłym roku w krótkim odstępie czasu miały tu także miejsce dwa poważne wypadki z udziałem autobusów MZK.

W sprawie poprawy bezpieczeństwa przeprowadzono konsultacje społeczne, a o natychmiastowe decyzje upomnieli się mieszkańcy w petycji. Z dwoch możliwych rozwiązań – budowy sygnalizacji lub ronda – rekomendował to drugie. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zapowiedział jednak budowę sygnalizacji, argumentując m.in., że obecny układ geometrii jest dostosowany do jej montażu, i że będzie ona chronić zarówno pieszych, jak i rowerzystów.

Sygnalizacja będzie też tańsza. Kozłowicz zapowiedział jednak, że miasto będzie gotowe rozważyć budowę ronda, jeżeli światła nie przyniosą oczekiwanej poprawy.

mk Autor