Komunikacja 1 kwi 2020 | mk
Wiadukt przy ul. Armii Krajowej już gotowy [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Prace przy budowie wschodniego wiaduktu przy ul. Armii Krajowej dobiegły końca. Obiekt przeznaczony jest nie tylko dla ruchu samochodowego, ale również dla pieszych i rowerzystów. Budowa pochłonęła 20 milionów złotych.

Wiadukty, przerzucone nad torami dwóch linii kolejowych (Bydgoszcz – Kutno oraz magistrali węglowej) wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Wiadukt wschodni jednak, jak informował ratusz, nie spełniał już norm stawianych obiektom o dużym natężeniu ruchu, był w złym stanie technicznym, przystąpiono więc do rozbiórki i wzniesienia nowej konstrukcji.

Wiadukt pozwala dostać się do Lasu Gdańskiego - zarówno podróżującym samochodami, rowerzystom, jak i pieszym.

Częścią inwestycji była przebudowa przejść dla pieszych i budowa przejazdów rowerowych na wysokości ul. Czerkaskiej. Wlot w ulicę Modrzewiową został zawężony, w związku z budową chodników i dróg rowerowych prowadzących na wiadukt, a biegnących przy cmentarzu.

fot. Anna Kopeć

W nawierzchnie dróg rowerowych wbudowano pętle indukcyjne, wzbudzające sygnalizację świetlną. - Zakładamy, że na zielonej fali rowerzystom uda się przejechać przez wszystkie jezdnie ulicy Wyszyńskiego - informują drogowcy.

Przy inwestycji, również z myślą o miłośnikach dwóch kółek, zachowano ciągłość nawierzchni bitumicznej. Oznacza to, że rowerzysta, przejeżdżając przez jezdnię, nie natrafi na krawężnik; warstwy afaltu są w tym miejscu wzmonione siatkami.To pierwsze takie rozwiązanie w Bydgoszczy.

Rozbiórka starego wiaduktu i budowa nowego kosztowały ponad 20 mln złotych. Stalowe elementy zostały objęte 15-letnią gwarancją na korozję. Na przyczółku wiaduktu zamontowano tablicę pamiątkową z herbem Bydgoszczy.

W przyszłości przebudowany ma zostać także obiekt po stronie zachodniej.

fot. Anna Kopeć

mk Autor