Komunikacja 2 sie 17:32 | mk
Wzdłuż estakady tramwajowej zamontowano ekrany akustyczne

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Na odcinku 152 m estakady przy węźle Bydgoszczy Wschód zamontowano osłony akustyczne. – Teraz jest ciszej. Poziom hałasu spadł o kilka decybeli – przekazują drogowcy.

Na hałas mieszkańcy m.in. ul. Harcerskiej, Inwalidów, Weteranów, Maratońskiej skarżyli się od roku 2016, kiedy tramwaje zaczęły kursować estakadą. Problem zgłaszali prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, Spółce Tramwaj Fordon, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jednak nie przyniosło to oczekiwanego przez nich skutku.

Początkowo Spółka Tramwaj Fordon nie godziła się na montaż, ponieważ mogłoby [to] naruszyć tzw. trwałość kontraktu, co powodowałoby konieczność zwrotu środków unijnych, z których inwestycja została sfinansowana. Wskazywała też, że pomiary przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wykazują przekroczenia norm.

O wydanie opinii w sprawie wpływu montażu ekranów na trwałość kontraktu mieszkańcy zwrócili się do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (tj. jednostki dofinansowującej). Okazało się, że w Miastu nie grozi zwrot dotacji Dzięki tej wiedzy w 2017 roku zgłosili montaż ekranów do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich projekt zwyciężył, jednak nie został zrealizowany. Zaprotestowali więc podczas sesji Rady Miasta w lutym 2018 roku, a następnie złożyli także petycję do radnych

– Jesteśmy więźniami we własnych domach, siedzimy wewnątrz przy zamkniętych oknach, chociaż i to pomaga tylko w pewnym stopniu. Przejeżdżający tramwaj zagłusza odbiorniki radiowe i telewizyjne, przerywa wypowiadane zdanie, niszczą się nasze domy, na ścianach pojawiają się pęknięcia. O korzystaniu z ogrodów nie ma mowy. Pojawiły się również kłopoty ze zdrowiem, koncentracją, stres – napisali w petycji. Prezydent Rafał Bruski tłumaczył w tym czasie, że Miasto czeka na opinię projektanta, który miał zdecydować, czy zamontowanie ekranów wzdłuż estakady jest konstrukcyjnie możliwe.

Przetarg na montaż osłon Spółka Tramwaj Fordon ogłosiła ostatecznie w 2021 roku, postępowanie jednak unieważniono: wpłynęła jedna oferta na kwotę przekraczającą zakładany budżet. Postępowanie ponowiono w 2022 roku, ograniczając zakres zadania z 210 m (155 m estakady, 55 m nasypu), do 152 m estakady.

W przetargu zwyciężyła firma My Way z Szadłowic pod Gniewkowem. Spółka Tramwaj Fordon podpisała z nią umowę 15 marca.

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Inwestycja kosztowała ponad 350 tys. złotych. Ekrany mają 2,5 m wysokości, powstały na północnej stronie estakady – od strony Fordonu. – Teraz jest ciszej. Poziom hałasu spadł o kilka decybeli – informuje Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. – Do realizacji pozostanie jeszcze jeden etap [inwestycji], czyli budowa osłon o długości ok. 53 m – zapowiadają drogowcy.

mk Autor