Kultura 23 gru 2017 | Redaktor
Archiwalne numery „Dziennika Bydgoskiego” w Internecie

O Pałacyku Lloyda zalanym podczas powodzi w 1924 roku, zbyt ciasnych butach Kusocińskiego na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932, jesiennej modzie w 1934, motoryzacyjnych nowinkach od Forda i wystawie perskich dywanów w Hotelu Pod Orłem. To tylko niektóre z ciekawych informacji, jakie można znaleźć w udostępnionych online archiwaliach.

Od 2000 roku bydgoska biblioteka sukcesywnie digitalizuje najcenniejsze zbiory – większość z nich to unikaty na skalę kraju. To właśnie w archiwum biblioteki przy Starym Rynku znajdują się kompletny zbiór archiwalnych roczników wydawanego od 1907 roku „Dziennika Bydgoskiego” i „Dnia Bydgoskiego”. Zakończony niedawno kolejny etap digitalizacji archiwaliów dotyczy okresu międzywojennego.

Zeskanowane, archiwalne numery „Dziennika Bydgoskiego” i „Dnia Bydgoskiego” znajdą się w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej (www.kpbc.umk.pl). – Będą mogli z nich korzystać wszyscy – nie tylko nasi czytelnicy czy mieszkańcy regionu. Dzięki temu czasopisma te będzie można czytać z dowolnego miejsca na świecie – nie potrzeba do tego karty bibliotecznej wystarczy dostęp do Internetu – wyjaśnia koordynator projektu, Adam Doman, kierownik Pracowni Digitalizacji w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Proces digitalizacji trwał 3 miesiące – do końca roku udostępnionych zostanie prawie 6000 obiektów – w tym przypadku numerów czasopism, a łączna liczba wykonanych skanów wynosi 76 696. To aż 60 gigabajtów danych udostępnionych bezpłatnie wszystkim zainteresowanym.

Czasopisma w wersji papierowej cały czas dostępne są na miejscu, w Pracowni Regionalnej WiMBP mieszczącej się przy Starym Rynku. Zadaniem digitalizacji jest zabezpieczenie starych wydań „Dziennika Bydgoskiego” – najstarsze roczniki są podniszczone – czytelnicy bardzo chętnie z nich korzystają.

– Czasopisma z tego okresu to nieocenione źródło wiedzy na temat ówczesnej Bydgoszczy i regionu. W archiwalnych wydaniach “DB” przeczytamy o wszystkich aspektach życia nie tylko w naszym mieście, ale i na świecie – o życiu kulturalnym, wydarzeniach politycznych czy sportowych. W zdigitalizowanych właśnie numerach czytelnicy znajdą m.in. relację z Olimpiady w Los Angeles w 1932 roku, podczas której Janusz Kusociński zdobył pierwszy dla Polski złoty medal olimpijski - mówi Karolina Stanek, kierowniczka Działu Informacji i Bibliografii.

Archiwalne numery będzie można przeszukać wpisując konkretne słowo kluczowe, nazwisko czy frazę – to możliwe dzięki technologii OCR. Do przeglądania materiałów potrzebna jest przeglądarka plików DJvu lub PDF w wersji na komputer lub smartfon.

- Dotychczas zeskanowaliśmy 33 roczniki „Dziennika Bydgoskiego” – dodaje Adam Doman. – To karkołomna praca nad którą pracowało wiele osób, wymaga ręcznego liczenia stron, a także opracowania i wprowadzenia metadanych, czyli szczegółowych opisów obiektów.

Głównym celem projektu „Zdigitalizowane dzieje międzywojennej Bydgoszczy” jest zabezpieczenie archiwalnych roczników czasopism przed zniszczeniem, dzięki digitalizacji korzystanie z materiałów będzie dużo łatwiejsze, zwiększy się także dostępność zbioru – prowadzenie np. prac badawczych nie będzie wymagało korzystania z egzemplarza oryginalnego, co umożliwia równoczesną pracę wielu osobom naraz.

Wszystkie pliki dostępne są w domenie publicznej, co oznacza, że można z nich korzystać w dowolny sposób – drukować, powielać, remiksować. To nie lada gratka dla fanów grafiki czy typografii sprzed lat.

Od 2009 roku zasoby Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (w tym materiały m.in. z bydgoskiej WiMBP) są dostępne w europejskim portalu dziedzictwa kulturowego Europeana.

Środki na realizację projektu biblioteka pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Całkowity budżet projektu to 108 600 zł.

Źródło: Paulina Brążkiewicz, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor