Kultura 15 cze 19:30 | Redaktor

Sławna bydgoszczanka, Barbara Kalinowska, wybrała Światłownię (ul. Świętej Trójcy 15) na miejsce promocji swojej pierwszej autorskiej płyty. Zaśpiewa o najpiękniejszych miejscach, które zachwyciły ją w trakcie wojaży po świecie. Zaśpiewa o Kujawach.

Ogólnopolską sławę Barbarze Kalinowskiej przyniosły w latach 70. prestiżowe nagrody na największych polskich festiwalach, czyli m.in. Złoty Samowar na Festiwalu w Zielonej Górze w 1979 r., czy też Złoty Pierścień w 1985 r. w Kołobrzegu. To wtedy pojawiły się propozycje tras koncertowych za granicą. Jej melodyjny aksamitny głos pasował zarówno do sentymentalnych ballad, jak i do ognistych utworów hiszpańskich. Publicznośc Światłowni miała już okazję usłyszeć ją w obu tych odsłonach. Zawsze jej koncert okazywał się perfekcyjnie przygotowanym klejnotem muzycznym.

W czasie swojej kariery scenicznej wiele razy zdarzało się, że pisała muzykę do wykonywanych przez siebie utworów. Zawsze jednak miała pewne obawy przed pokazaniem innej strony swojej osobowości – przed zaśpiewaniem swoich własnych tekstów. Zawsze uważała je za zbyt osobiste, intymne przeżycie.  – Zawsze kiedyś w życiu przychodzi ten czas, że człowiek już nie musi się wstydzić – śmieje się Barbara Kalinowska, która wbrew tym słowom po scenie pląsa niczym młode dziewczę.

okładka autorskiej płyty Barbary Kalinowskiej/fot. nadesłane

Od lat opisywała w formie wierszy te najpiękniejsze miejsca, które dane było jej widzieć. Zwiedziła cały świat, poznała innych ludzi, inne kultury. Cóż się okazało? Najpiękniejszym miejscem na świecie są jej ukochane Kujawy. Jej mała ojczyzna, z której nigdy nie chciała uciekać i do której zawsze z bijącym sercem wracała. Pierwsza płyta z autorskimi piosenkami Barbary Kalinowskiej opowiada właśnie o Kujawach!

Koncert odbędzie się w Światłowni w piątek (17 czerwca) o godz. 18.00. Wejściówki – cegiełki na rzecz Światłowni – kosztują odpowiednio 18 zł (seniorzy i niepełnosprawni) i 20 zł (pozostali).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor