Kultura 22 mar 17:28 | Redaktor
Dominika Zamara zaśpiewa 4 kwietnia w Nowym Yorku

fot. pressmania

Wydaje się, że 2024 rok będzie kolejnym ważnym krokiem w karierze sopranistki Dominiki Zamary rodem z Wrocławia na co dzień mieszkającej i koncertującej we Włoszech zaprzyjaźnionej z Bydgoszczą artystki która za kilka dni rozpocznie tournée po Ameryce.

Jej powrót do Stanów i do tego do Nowego Jorku, nastąpi właśnie tam gdzzie każda śpiewaczka chciałaby wystąpić  "za wielką wodą". Mowa tu o Carnegie Hall gdzie Dominika będzie miała okazję zaliczyć swój debiut w tej jednej z najważniejszych scen na świecie będącej w Ameryce swego rodzaju świątynią muzyki.

Carnegie Hall ceszy się ponad stutrzydziestoletnią historią, bowiem otwarta została w 1891 roku,
i na przestrzeni tych 133. lat widziała i słyszła plejadę największych nazwisk z muzycznego firmamenentu, do których niebawem dołączyczy Zamara. Termin jej debiutu ustalo na 4 kwietnia, a okazją do tego jest wydarzenie Progressive Musicians and Sound Espressivo, podczas którego na scenie na przemian wystąpią muzycy o międzynarodowej renomie, poczynając od dyrygenta Giacomo Franci, który poprowadzi New York Chamber Players, gości, a pośród nich nasza bohaterka Dominika Zamara której towarzyszyć będą: flecista Anastasiya Squires, dyrektor Paolo Scibilia, dyrektor Alan Freiles.

 

Koncert odbędzie się w Weill Recital Hall, jednej z trzech sal kompleksu Carnegie Hall. Pozostałe pomieszczenia to: Audytorium Sterna i Sala Zankla. Elegancka i kameralna sala Weill Recital Hall, mieszcząca 268 miejsc, gości setki recitali, koncertów muzyki kameralnej,

Jeśli chodzi o program, z informacji jakie otrzymaliśmy, pewne jest tylko to, że w repertuarze znajdą się arie: Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz utwory Wiesława Rentowskiego (Prezesa Związku Kompozytorów Współczesnych w USA) i to właśnie jego utwór Agnus Dei zaśpiewa Dominika dla Jana Pawła II podczas koncertu 4 kwietnia.

 

 

Jak widać wczesna tegoroczna wiosna dla Dominiki Zamary to bardzo wartki czas bowiem  następnymi koncertami jakie wkrótce staną się udziałem Dominiki to: 13 kwietnia koncert operowy w Atterbury Theatre w Pretorii w Południowej Afryce a następnie 18 kwietnia w Medioanie.


Po krótkiej przewie artystke bedzie można obejrzeć i wysłuchać 6 maja bowiem na zaproszenie Związku Polaków w Austrii wystąpi z koncertem podczas obchodów 130 rocznicy istnienia Związku w przecudownym Wiedniu. Gratulujemy, dopingujemy i trzymamy kciuki Dominiko!

 

Opracowano na podstawie osobistej konwersacji z artystką.

red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor