Kultura 8 maj 2019 | Redaktor
Galeria Autorska zaprasza na kulturalny wieczór ze sztuką w tle

Na zdjęciu Kazimierz Drejas, fot. Galeria Autorska

W Galerii Autorskiej w czwartek (16 maja) o godz.18.00 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Akty - poszukiwanie formy”. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkane poetyckie „Bruniana” w 40. rocznicę śmierci Ryszarda Milczewskiego Bruno.

 Spotkanie odbędzie się przy ul. Chocimskiej 5 w Bydgoszczy. 16 maja o godz.18.00  nastąpi otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt.„Akty – poszukiwanie formy”.

Obraz Kazimierza Drejasa, Akt XXXII

Kilka słów o Kazimierzu Drejasie: „Mistrzowskie opanowanie warsztatu pozwoliło artyście stworzyć własny malarski świat – jakby teatr, w którym pojawiają się na scenie wystylizowane postacie. Życie wewnętrzne autora zdaje się być rozpisane na role. Najpierw uwagę widza skupiała tylko jedna aktorka, by w kolejnej dekadzie wystąpić w towarzystwie swojego sobowtóra. W latach 80. Kazimierz Drejas stworzył swój charakterystyczny „dwupostaciowy monodram” z kobietą w roli medium.(...)”- pisze Jacek Soliński

 

 

W czwartek o godz.18.00  odbędzie się także spotkanie poetyckie „ Bruniana” w 40. rocznicę śmierci Ryszarda Milczewskiego-Bruno. Czytanie tekstów – Roma Warmus i Mieczysław Franaszek. 

Ryszard Milczewski -Bruno

Henryk Bereza:„Myśleć o pisarstwie Milczewskiego-Bruno, że jest z marginesu literackiego lub z literackich peryferii, to to samo, co myśleć o nurcie chłopskim w literaturze, że jest z czyjejkolwiek manipulacji.Każdy autentyczny pisarz pisze po swojemu i nie może inaczej, ale istnieją nadrzędne, najczęściej nieformalne i nie do końca świadome, wspólnoty twórców, których ojcem i matką jest czas artystyczny, wyczuwany tak lub inaczej, przez wszystkich twórców autentycznych.Ryszard Milczewski-Bruno wyczuwał swój czas bezbłędnie, stąd rozmaite świetności jego pisarstwa, które przed swoim czasem spełnień przerwała jego tragiczna śmierć. I tak jednak – zwłaszcza w powieści Jak już, to już – jest takim epikiem swojego Grudziądza z okolicami aż po Warszawę, jacy rzadko się zdarzają, Ulissesy, Blaszane bębenki, Konopielki, Widnokręgi i wszelakie Siekierezady są ze sfery cudowności w literaturze .”

 

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor