Kultura 18 maj 2020 | kp
Husarze i uczniowie zaśpiewali dla Jana Pawła II [WIDEO, KONKURS]

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego/fot. Andrzej Goiński, K-PUM

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzybnie, członkowie Chorągwi Husarskiej oraz chór Chorus Culmensis stworzyli muzyczne nagrania ku czci Jana Pawła II. Posłuchajcie „Barki” i „Ave Maria” w ich wykonaniu.

Z okazji przypadającej w poniedziałek (18 maja) setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Leona Kąkola w Grzybnie wykonali ulubioną pieśń papieża – „Barkę”. Nagranie zatytułowane „Ku czci Jana Pawła II” pojawiło się na kanele YouTube - Lubię Kujawsko Pomorskie.

Pieśń wykonali uczniowie: Zuzanna Lasota, Maja Porębska, Paulina Wojciechowska, Luiza Wojciechowska, Anastazja Rokicka, Miłosz Dybowski, Michał Kluski i Wiktoria Strembska oraz nauczyciele: Julita Berg-Grzywacz, Ewelina Drozdowska-Mróz, Karolina Maćkiewicz i Zofia Szatkowska. Parę słów wstępu wygłosiła Magdalena Kościelna. 

 

 

W ten sam sposób papieską rocznicę urodzin uczcili członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ulubiona pieśń Ojca Świętego zabrzmiała w ostoi husarskiej w Watorowie. Utwór dostępny jest na oficjalnym kanale YouTube programu telewizyjnego ATLAS LASU – Marta Nowicka-Bujak.

 

 

Z kolei działający przy parafii św. Józefa w Chełmnie chór Chorus Culmensis pod batutą Wojciecha Błaszaka wykonał na cześć papieża utwór „Ave Maria” Hugo Gyldmarka. Grupa występowała przed Janem Pawłem II dwukrotnie – w kwietniu 1997 roku w Rzymie i oraz w czerwcu 1999 roku podczas pielgrzymki Ojca Świętego w Toruniu. Stowarzyszenie muzyczne jest organizatorem cyklicznych koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II. Pieśń dostępna jest na kanele YouTube - Lubię Kujawsko Pomorskie.

 

 

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – patrona naszego województwa – Urząd Marszałkowski organizuje konkurs, w którym zachęca mieszkańców do podzielenia się wspomnieniami o papieżu oraz uczczenia jubileuszu poprzez sztukę. Do środy (20 maja) można nadsyłać zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, które wiążą się ze świętym, jego pielgrzymkami i pontyfikatem. Szczegóły na temat konkursu czytaj tutaj

– Pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców do włączenia się w jubileuszowe obchody, oglądania transmisji telewizyjnych i internetowych oraz udziału w konkursach. Niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski (rzecznik prasowa Beata Krzemińska)

 

 

kp Autor