Kultura 11 cze 16:02 | mk
„Jan Stanisławski i uczniowie”. Kolekcja państwa Pietraszaków w Muzeum Okręgowem [ZAPOWIEDŹ]

Leonard Pietraszak w 2018 roku został honorowym obywatelem Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć (archwium)

Od 19 czerwca w Bydgoszczy będzie można oglądać wystawę „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”. Małżonkowie swoje zbiory malarstwa młodpolskiego przekazali w darze Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego.

Kolekcję budowali kilkadziesiąt lat. – Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i Jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia – mówią. - Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W rodzinnym mieście Leonarda, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i Mieszkańcy tego pięknego Miasta.

Zbiór liczy 58 olejnych obrazów stworzonych przez Jana Stanisławskiego i 38 innych osób, m.in. Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałkę, Antoniego Procajłowicza, Bronisława Kowalewskiego, Floriana Piekarskiego. 

Stanisław Podgórski, „Wieś”/fot. W. Woźniak, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Ekspozycja zostanie otwarta 19 czerwca w siedzibie muzeum przy ul. Gdańskiej 4. Tego dnia zwiedzać będzie można w cenie biletu ulgowego. Dla pierwszych gości przygotowano niespodzianki. 

Leonard  Pietraszak jest bydgoszczaninem, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, znanym m.in. z kreacji w takich produkcjach jak „Czarne chmury” , „Czterdziestolatek” i „Vabank”. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria artis”. W 2018 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Bydgoszczy. 

mk Autor