Kultura 13 mar 19:33 | mk
Marek Chełminiak świętuje 50-lecie pracy twórczej. Wkrótce wystawa

Prace nad aranżacją wystawy/fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Bydgoski fotograf Marek Chełminiak w tym roku obchodzi jubileusz działalności. 26 marca w Galerii Sztuki Nowoczesnej zostanie otwarta wystawa jego zdjęć, zatytułowana: „Jestem, kim jestem, gdzie jestem”.

To pierwsza po przerwie związane z obostrzeniami, nowa ekspozycja czasowa w bydgoskim muzeum. Od 26 marca będzie można oglądać 111 zdjęć Marka Chełminiaka, wśród których pojawią się m.in. portrety sławnych osób: św. Matki Teresy z Kalkuty, Sophii Loren, Michaela Jacksona, Czesława Miłosza. 

Kuratorem wystawy „Jestem, kim jestem, gdzie jestem” jest dyrektor muzeum Wacław Kuczma - na zdjęciu/fot. MOB

- Nie zabraknie również fotografii reportażowych ukazujących tragiczne skutki powodzi we Wrocławiu z 1997 roku, zamieszki podczas Festiwalu Muzyki Rockowej Jarocin'94, obchody 50-lecia wyzwolenia Oświęcimia, jak również zdjęcia z Kalingradu i Syrii - przekazuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

Wystawę w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8a, Wyspa Młyńska) będzie można oglądać do 27 czerwca.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Berlin, fot. Marek Chełminiak, 2007 rok, materiał MOB

Marek Chełminiak fotografią zawodowo zajmuje się od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Był fotoreporterem wojskowym, pisał i fotografował również dla regionalnych i lokalnych tytułów codziennych. Jest także regionalistą i autorem książkowych wydawnictw albumowych.

źródło: MOB, oprac. mk

Czytaj także: Muzeum zapowiada otwarcie siedziby przy ulicy Gdańskiej

mk Autor